+3208pozitívnych Celkovo
879656
+12981testovaných Celkovo
5257797
+48úmrtí Celkovo
17300
-2hospitalizovaní Celkovo
1 803
+386plne zaočkovaných Celkovo
2773162
Aktualizácia:
16.1.2022 , 10.38
Aktualizácia: 16.1.2022 , 10.38 štatistiky vo svete viac informácií
13. 01. 2022 19:46 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Lockdown už pri omikrone nie je riešenie. Tieto štyri jednoduché opatrenia nás môžu ochrániť

V živom vysielaní Televínych novín ich predstavil Ivan Bošňák.

Ivan Bošňák
Ivan Bošňák Foto: TV Markíza

Približne dva týždne zaznamenávame vyššie prípady infikovaných pacientov omikronom už aj na Slovensku. Štvrtá vlna pandémie je však ešte len pred nami. V Televíznych novinách sme sa porozprávali s dátovým analytikom Ivanom Bošňákom, ktorý nám prezradil, kedy bude omikron dominovať a ako bude táto vlna u nás vyzerať.

Neustále sa však debatuje aj o aktuálnych opatreniach a prípadnom opätovnom zavedení lockdownu. „Lockdown proti omikronu nefunguje. Skúsilo ho Holandsko a Dánsko, ale v podstate sú to jediné krajiny a aj v nich už skončil, prípadne o pár dni skončí. My sme v komfortnejšej situácii, vianočné sviatky sú už za nami, a tak lockdown nie je riešením,“ tvrdí analytik.

Bošňák nám predstavil opatrenia, ktoré na omikron zaberajú. Tieto štyri to sú:

  • Dôležité je pracovanie z domu, tzv. home office všade, kde to je možné. Ľudia sa tak nebudú stretávať v spoločných kuchynkách, na kávičkách, prípadne v hromadnej doprave.

  • V prípade, že máte nádchu, kašeľ, bolí vás hrdlo alebo sa len necítite dobre, zostaňte doma. Ak máte tri dávky, nemusíte ísť ani na test, podstatné je vyliečiť sa v izolácii.

  • Pred cestou na hromadné podujatie či stretnutie s väčšou skupinou ľudí sa doma vždy otestujte. Ak sa náhodou necítite dobre, zostaňte radšej doma a nikam nechoďte.

  • Očkovanie. Neváhajte a dajte sa zaočkovať. Dávky rýchlo účinkujú a posilnia vašu imunitu. Ochránite seba aj okolie.

Celý rozhovor s Ivanom Bošňákom si môžete vypočuť vo videu nižšie.