07. 06. 2020 07:00 | BRATISLAVA/rk

Dovolenkový seriál: Francúzsko už láka oplotenými plážami, no stále je mierne rizikové

Leto sa blíži a dovolenka v zahraničí môže byť reálna aj v tomto období.

Pláž v južnej obci La Grande-Motte na pobreží Stredozemného mora.
Pláž v južnej obci La Grande-Motte na pobreží Stredozemného mora. Foto: TASR/AP Photo/Daniel Cole

Koronavírus má na Slovensku priaznivý vývoj a aktuálny počet infikovaných pacientov napovedá, že ustupuje. Zároveň sa blíži leto, a tak prirodzene mnohých zaujíma, či si už môžeme začať plánovať pobyt pri mori.

Jednotlivé európske krajiny totiž svoje hranice postupne otvárajú a pripravujú sa na turistov. Prinášame vám preto dovolenkový seriál, v ktorom sa bližšie pozrieme na to, ako by mohla vyzerať letná dovolenka v obľúbených destináciách.

Na rozdiel od Grécka a Bulharska, ktoré sme si priblížili v predchádzajúcich vydaniach seriálu, bola ďalšia krajina výrazne zasiahnutá novým koronavírusom SARS-CoV-2.

Reč je o Francúzsku. To eviduje od začiatku šírenia vírusu dokopy vyše 152-tisíc pozitívne testovaných osôb, v prepočte viac ako 2300 prípadov na milión obyvateľov. Je tak v prvej päťke najviac zasiahnutých krajín v Európe.

Ochoreniu tu podľahlo 29-tisíc pacientov. Pozitívne je, že sa uzdravilo už takmer 70-tisíc infikovaných. Vývoj epidémie vo Francúzsku a po celom svete môžete sledovať v prehľadnej tabuľke TU.

Bez karantény vítajú aj Slovákov

V krajine platili od polovice marca do 11. mája prísne obmedzenia. Ľudia mohli chodiť von len v nevyhnutných prípadoch, na nákup základných potrieb či k lekárovi. So sebou museli mať aj písomný formulár s odôvodnením svojej cesty.

Predĺžený je ale sanitárny núdzový stav, a to do 10. júla. Od polovice marca zatiaľ naďalej platí, že cudzincom, ktorí nemajú dôvod cestovať do Európy a Francúzska, môže byť zamietnutý vstup na francúzske územie.

Ak niekto pri prekročení hraničného priechodu potrebuje okamžitú lekársku starostlivosť, Francúzi mu nezakážu vstúpiť do krajiny, ale pošlú ho priamo do zdravotníckeho zariadenia. Pri príznakoch ochorenia COVID-19 podlieha 14-dňovej karanténe.

francuzsko 1.jpg
Foto: TVNOVINY.sk
 

Na vnútorných hraniciach potrvajú do 15. júna dopravné obmedzenia zavedené v rámci hraničných kontrol. Do krajiny ale môžu okrem domácich vstúpiť aj občania EÚ. Vnútorné hranice plánuje krajina otvoriť práve v polovici júna.

Od občanov EÚ vstupujúcich do Francúzka sa nevyžaduje ani 14-dňová karanténa. Bez týchto obmedzení sa sem teda dostanú už aj Slováci. Naďalej platí povinnosť dvojtýždňovej izolácie pre prichádzajúcih zo Španielska a Spojeného kráľovstva.

Pri vstupe rovnako nie je povinné ani testovanie na ochorenie COVID-19. Nutné je však preukázať sa čestným vyhlásením, že nemáte príznaky tohto ochorenia.

Pohyb osôb po Francúzsku je už voľný, zrušil sa dosiaľ platný zákaz cestovať ďalej než do 100 kilometrov. V rámci druhej vlny uvoľňovania karanténnych opatrení, ktorá odštartovala 2. júna, zostalo jediným postihnutým departmentom Ile de France, teda Paríž a jeho okolie.

Návšteva Korziky je zatiaľ obmedzená

Ako upozorňuje naše ministerstvo zahraničných vecí, vstup a pohyb do zámorských území krajiny a na Korziku zatiaľ nie je voľný a platí to do 10. júla. Výnimku majú osoby zo zdravotných, rodinných a profesionálnych dôvodov.

Ak by ste cestovali z kontinentálneho Francúzska do zámorských území, musíte svoj vstup odôvodniť. Či už ide o zdravotný, rodinný alebo profesionálny dôvod. Po príchode na Reunion, Martinik, Saint-Martin či Saint-Barthélemy, je povinnosťou zostať 14 dní v domácej karanténe na základe rozhodnutia miestnych prefektúr.

Rovnako aj cestujúci prichádzajúci zo zámorských území Francúzska sú po príchode v 14-dňovej karanténe.

Vnútroštátna doprava je už vo Francúzsku funkčná, ale naďalej obmedzená. Prímestské vlaky obnovili kapacity na polovicu, počet spojov rýchlovlakov TGV sa bude do konca mesiaca zvyšovať až do 40 percent. Rezervácia lístkov je povinnosťou, ak ju cestujúci nesplní, dostane pokutu vo výške 135 eur.

Od polovice júna je plánované stopercentné obnovenie železničnej dopravy. V dopravných prostriedkoch je povinnosť nosiť rúško (od 11 rokov) a dodržiavať vyhradený odstup. Za nedodržanie týchto opatrení hrozí rovnaká pokuta 135 eur.

Od júna sa vo Francúzsku otvorili aj letiská, povolené sú vnútroštátne lety. Od polovice mesiaca by mali byť dostupné aj trasy po Európe.

V Paríži iba na terasách

Už aj krajine galského kohúta sa postupne vracia život do ulíc. Tento týždeň sa po vyše dvoch mesiacoch znovu otvorili reštaurácie, kaviarne či bary.

Medzi bezpečnostné opatrenia patria napríklad aj plastové štíty na stoloch, ktoré oddeľujú hostí. V Paríži, ktoré je najviac postihnutou oblasťou, zatiaľ sprístupnili iba vonkajšie terasy.

Plastové štíty vo francúzskej reštaurácii.
Plastové štíty vo francúzskej reštaurácii. Foto: TASR/AP Photo/Thibault Camus
 

Dostupné sú už aj pláže, no aj tu musia návštevníci dodržiavať viacero pravidiel. Ako v iných krajinách, samozrejmosťou je dostatočný odstup, rezervácia miesta vopred či dezinfekcia.

Koncom mája museli niektoré pláže na juhu krajiny dokonca zatvoriť, pretože ľudia nedodržiavali rozostupy a združovali sa v početných skupinách. Takisto na niektorých miestach obmedzili vstup na promenády.

Pláže na juhu Francúzska rozdeľujú na zóny tak, aby bola medzi rodinami zachovaná bezpečná vzdialenosť. Rezervácia plochy je bezplatná, ale zato povinná a v obci La Grande-Motte na pobreží Stredozemného mora sa už vytvoril aj dvojdňový zoznam čakateľov.

Versailles otvorili včera, Louvre o mesiac

Otvorenie už ohlasujú aj niektoré múzeá a záhrady, iné to ešte len čaká. Práve dnes otvárajú napríklad zámok vo Versailles, ktorý spravidla navštevujú najmä turisti. Aj tu bude platiť povinnosť nosiť rúška a spoločnú prehliadku bude možné absolvovať maximálne v desaťčlennej skupine.

O mesiac 6. júla privíta prvých návštevníkov slávne múzeum Louvre v Paríži. Aby sa v ňom nestretávalo veľa návštevníkov naraz, čaká ich povinný rezervačný systém.

Koncom mája obnovili vo Francúzsku aj bohoslužby v kostoloch. Podobne ako na Slovensku, aj tu musia kostolníci dbať na prísne hygienické opatrenia.

Ilustračná foto - Versailleský park.
Ilustračná foto - Versailleský park. Foto: Shutterstock.com/Kirill Neiezhmakov
 

Koronavírus výrazne ovplyvnil aj tradičnú udalosť vo Francúzsku - vojenský sprievod pri príležitosti Dňa dobytia Bastily. Tento rok sa konať nebude, namiesto toho si 14. júla krajina uctí zdravotníkov menšou slávnosťo.

Ďalším dôležitým dátumom je nielen pre Francúzov 6. jún, keď si pripomínajú „Deň D", teda výročie vylodenia v Normandii z roku 1944. Pláže na tomto mieste lákajú ročne veľké množstvo turistov, čo momentálne pre pandémiu nie je možné.

Aj keď sa Francúzsko stále spamätáva z koronavírusu, nie je na tom najhoršie. V pripravovanom cestovnom semafore nášho ministerstva zahraničných vecí, ktorý má byť pomôckou pre cestovateľov, by malo mať byť oranžovou farbu. Znamená to, že krajinu považuje za stredne rizikovú.

Komentáre ( 0)