09. 06. 2020 09:00 | BRATISLAVA/rk

Dovolenkový seriál: Do Chorvátska vás odvezie aj vlak, na hraniciach pomôže dotazník

Leto sa blíži a dovolenka v zahraničí môže byť reálna aj v tomto období.

Pohľad na Staré mesto Dubrovníka.
Pohľad na Staré mesto Dubrovníka. Foto: shutterstock.com/amirraizat

Koronavírus má na Slovensku priaznivý vývoj a aktuálny počet infikovaných pacientov napovedá, že ustupuje. Zároveň sa blíži leto, a tak prirodzene mnohých zaujíma, či sa nemusíme vzdať sna o dovolenke pri mori.

Jednotlivé európske krajiny totiž svoje hranice postupne otvárajú a pripravujú sa na turistov. Prinášame vám preto dovolenkový seriál, v ktorom sa bližšie pozrieme na to, ako by mohla vyzerať letná dovolenka v niektorých z nich.

Tentoraz sa pozrieme na obľúbenú dovolenkovú destináciu Slovákov - Chorvátsko. Aj to patrí medzi krajiny, ktoré zasiahol koronavírus iba mierne a aktuálne je epidemiologická situácia priaznivá.

Krajina Jadranu eviduje od začiatku šírenia nákazy dokopy vyše 2200 pozitívne testovaných osôb, v prepočte približne 540 prípadov na milión obyvateľov. Ochoreniu podľahlo 104 pacientov. Pozitívne je, že sa uzdravilo už viac ako 2120 infikovaných. Vývoj epidémie v Chorvátsku a po celom svete môžete sledovať v prehľadnej tabuľke TU.

Zdržaniu na hraniciach predídete vďaka dotazníku

Leto je o chvíľu tu a Chorváti pracujúci v cestovnom ruchu sa tešia, že výraznejšie otvorili svoje hranice. Tamojšie ministerstvo vnútra totiž oznámilo, že od 28. mája môžu do krajiny vstúpiť bez obmedzení a špecifikácie dôvodu návštevy občania z desiatich krajín Európskej únie.

Dobrou správou je, že medzi nimi figurujú aj Slováci. Okrem nich napríklad aj Rakúšania, Česi, Maďari či Poliaci, pričom zoznam krajín má byť časom rozšírený.

Chorváti zároveň odporúčajú občanom pred uskutočnením cesty do Chorvátska vyplniť online formulár na stránke ministerstva vnútra, ktorý je určený na urýchlenie vybavenia turistov a prechodu cez hranice.

V prípade, ak tak niekto neurobí vopred, pri vstupe do krajiny musí rátať so zdržaním. Formulár je dostupný vo viacerých jazykoch vrátane slovenčiny. Chorváti sa pýtajú napríklad na dôvod cesty, krajinu pôvodu či osobné údaje s tým, že v jednom oznámení o ceste je možné pridať aj ďalších cestujúcich.

chorvatsko.jpg
Foto: TVNOVINY.sk
 

Ako v priebehu minulého víkendu informovali miestne médiá, registráciu vykonalo už vyše 86-tisíc turistov, väčšinou ide o občanov Slovinska, Nemecka a Rakúska.

Jana Varinská zo Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) si myslí, že tento krok môže byť nápomocný. „Na hraniciach to síce robí colníkom ešte mierne problémy, ale prechod návštevníkov, ktorí si aplikáciu vyplnili ešte pred príchodom na hranice, je plynulý," hovorí.

Turistov takáto povinnosť podľa nej neodradí. „Aplikácia je zrozumiteľná a určite to chorvátskym zodpovedným umožní lepšie organizovať príchod dovolenkujúcich do ich krajiny," dodáva Varinská.

Pri vstupe na územie Chorvátska nie je potrebné preukázať sa testom na COVID-19. Krajina tiež upozorňuje, že počas pobytu musia návštevníci dodržiavať všeobecne platné nariadenia tamojšieho Úradu verejného zdravia.

Nedávno sa z Chorvátska vrátil aj majiteľ cestovnej kancelárie Stanko Delič. O opatreniach na hraniciach, ale aj o tom, ako to v obľúbenej jadranskej destinácii momentálne vyzerá, porozprával v Teleráne. Rozhovor si môžete pozrieť vo videu:

 

Vlakom k moru

Do Chorvátska sa množstvo Slovákov vyberie každoročne autom, čo je momentálne najbezpečnejší druh dopravy. No po uvoľňovaní opatrení už existuje aj možnosť vybrať sa k moru vlakom.

Súkromný dopravca RegioJet totiž ohlásil spustenie priamych spojov z Prahy a trasu naplánoval aj cez Bratislavu.

Vlakmi sa tak dostanete do deviatich destinácií - do Zadaru, Sukošanu, Biogradu na Moru, Pakoštane, Vodíc, Šibeniku, Primoštenu, Trogiru a Splitu.

Trasa vlakových spojov do Chorvátska.
Trasa vlakových spojov do Chorvátska. Foto: RegioJet/TVNOVINY.sk
 

Cesta do Zadaru, ktorý je prvou chorvátskou zastávkou, trvá z Bratislavy deväť hodín. Do najvzdialenejšieho Splitu dorazia cestujúci za necelých 13 hodín.

V smere do Chorvátska odchádzajú vlaky v utorky, piatky a soboty, pre spiatočnú cestu je možné vybrať si sobotu, stredu alebo nedeľu. Cesta tam aj späť domov vás podľa informácií dopravcu vyjde približne 100 eur.

Slováci preferujú hotely pred kempami

Keďže je letecká doprava stále obmedzená, v Chorvátsku očakávajú, že môže narásť záujem o kempovanie alebo dovolenkovanie na lodi.

Podľa Varinskej to však pravdepodobne nebude platiť pri Slovákoch, ktorí vo veľkej miere využívajú individuálnu dopravu alebo inú cestnú, prípadne železničnú dopravu.

„Nemyslíme si, že sa posilní kempovanie. Naši občania obľubujú ubytovanie v privátoch, apartmánových domoch a hoteloch. Samozrejme, vyznávači kempovania budú kempovať," vysvetľuje.

„Nepredpokladáme však, že by sa táto skupina z radov slovenských občanov mala rapídne zväčšovať. Slováci popravde už dlhšiu dobu preferujú kvalitnejšie ubytovanie a z pohľadu dnešnej situácie si nemyslíme, že by spoločné sprchy v kempoch boli ťahákom pre našich občanov," dodáva Varinská.

Hotely a ubytovacie zariadenia sú už v Chorvátsku otvorené. V celej krajine dbajú o zvýšenú hygienu, čo platí aj pre reštaurácie a ďalšie podniky, kde má personál povinnosť nosiť rúško.

Ilustračná foto - pohľad na Split.
Ilustračná foto - pohľad na Split. Foto: Shutterstock.com/xbrchx
 

Za jednu z bezpečnejších destinácií považuje Chorvátsko aj Igor Matovič. Pred časom vyhlásil, že epidemiologická situácia je tu dobrá a verí, že domáci budú zodpovední. Letnú dovolenku na jadranských plážach považuje za lepšiu alternatívu aj profesor Vladimír Krčméry.

Pododbný názor má aj Jana Varinská. „Určite by som odporučila slovenským občanom, aby išli na dovolenku a užili si ju v čo najväčšej pohode. Bude to určite v niečom aj príjemné, ak na pláži nebude „hlava na hlave". Takisto zvýšená hygiena môže byť len prínosom," dodáva.

Chorváti sa teda vzhľadom na priaznivý vývoj intenzívne pripravujú na cestovateľov. Pre tento štát je cestovný ruch kľúčový sektor, vlani privítali 20 miliónov turistov.

Komentáre ( 0)