11. 06. 2020 11:00 | BRATISLAVA/rk

Dovolenkový seriál: Turecko epidémia potrápila. No robí všetko pre to, aby ste sem prišli

Leto sa blíži a dovolenka v zahraničí môže byť reálna aj v tomto období.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: shutterstock.com/yevgeniy11

Vývoj koronavírusu je na Slovensku priaznivý a aktuálny počet infikovaných pacientov napovedá, že je na ústupe. Zároveň sa blíži leto, a tak prirodzene mnohých zaujíma, či sa nemusíme vzdať sna o dovolenke pri mori.

Jednotlivé krajiny totiž svoje hranice postupne otvárajú a pripravujú sa na turistov. Prinášame vám preto dovolenkový seriál, v ktorom sa bližšie pozeráme na to, ako by mohlo vyzerať leto v niektorých z nich.

Tentoraz je na rade ďalšia tradičná dovolenková destinácia - Turecko. Na rozdiel od neďalekých krajín ako Chorvátsko či Bulharsko je krajina polmesiaca jednou z najviac zasiahnutých oblastí sveta.

Turecko totiž eviduje od začiatku šírenia koronavírusu dokopy vyše 173-tisíc pozitívne testovaných osôb, v prepočte viac ako 2000 prípadov na milión obyvateľov.

Ochoreniu tu podľahlo vyše 4700 pacientov. Uzdravilo sa už takmer 146-tisíc infikovaných. Vývoj epidémie v Turecku a po celom svete môžete sledovať v prehľadnej tabuľke TU.

Testovanie na letiskách

Ministerstvo zahraničných vecí odporúča Slovákom, aby v súvislosti s postupným uvoľňovaním opatrení a obnovou leteckých spojení do Turecka venovali pozornosť aktuálnym oznamom a zavedeným opatreniam leteckých spoločností.

V krajine sa má od júna postupne obnovovať vnútroštátna letecká a železničná doprava. Postupne by sa mali obnoviť aj medzinárodné lety.

turecko.jpg
Foto: TVNOVINY.sk
 

Turecko avizuje, že turisti sa po príchode na letiská budú musieť preukázať negatívnym testom na COVID-19 starým najviac 72 hodín. V opačnom prípade chce, aby prichádzajúci absolvovali povinné testovanie priamo na letiskách, kde budú pripravené odberné miesta.

Samozrejmosťou pre všetkých budú rúška a meranie teploty. Turecko momentálne avizuje aj prísne kontroly v rámci leteckých spoločností.

Personál prejde školením

Hlavným cieľom Turecka je získať si dôveru turistov, aby sa v krajine cítili bezpečne. Ešte v máji začalo v 70 štátoch takzvanú telefónnu diplomaciu. V rámci nej poskytujú všetky relevantné informácie o dovolenke.

Pre hotely a reštaurácie pripravila krajina aj certifikačný program so 132 kritériami. Personál absolvuje povinné školenia, na ktorých si osvojí všetky dôležité opatrenia.

Zakázané sú napríklad švédske stoly a spoločné bufety, jedlo bude personál podávať priamo do rúk hostí alebo roznášať k stolom.

V tureckých hoteloch aj na plážach dbajú o to, aby dovolenkujúci dodržiavali aj povinné rozostupy. Kapacity budú všade obmedzené. V skratke - od príchodu do krajiny počas celého pobytu sa návštevníci budú stretávať s výraznými opatreniami, ktoré majú znížiť riziko nákazy na minimum.

 

„Každý dovolenkujúci pochopí, že nakoniec je to veľmi príjemná zmena. Zvýšená hygiena, viac personálu, väčší luxus, nepreplnené pláže, kultúra stolovania a podobne. To všetko určite stojí za tohtoročnú dovolenku v Turecku," komentuje opatrenia Jana Varinská zo Slovenskej asociácie cestovných agentúr a cestovných kancelárií (SACKA).

Turecko sa vracia do bežného života, okrem pláží a hotelov otvorili aj reštaurácie, bary, pamiatky či parky. Pre všetkých obyvateľov sú na verejnosti naďalej povinné rúška alebo iná ochrana tváre.

Zľavy zatiaľ nehlásia

Mnohé krajiny v Stredomorí momentálne bojujú o turistov. Časť hotelov vo viacerých krajinách sa snaží predať budúce pobyty s výraznou zľavou a klienti si budú môcť vybrať až do konca roka 2022.

Kľúčovým hráčom môže byť práve Turecko, ktoré je veľmi známe nízkymi cenami. Krajina zatiaľ nepredstavila všetky plány. V hre je možnosť, že vlastné zníženie cien predstaví neskôr.

Ako hovorí Varinská, tento krok Turecka nie je vylúčený. SACKA oslovila kolegov z tureckej asociácie s otázkou, či tamojšia vláda neplánuje „stimulovať" klientov, aby strávili tohtoročnú dovolenku práve tu. Zatiaľ však vedomosť o výrazných zľavách nemá.

„Pokiaľ ide o výrazné zľavy, dokonca až v roku 2022 je takýto marketingový ťah veľmi otázny. Bohužiaľ, nikto nevie, ako sa koronavírus kríza podpíše pod tento sektor. Koľko hotelov ju ustojí a koľko nie," dodáva.

Čítajte viac: V Stredomorí je bitka o turistov. Krajiny ich chcú nalákať na takéto zľavy

Turecko je podľa jej slov v obľúbenosti našich dovolenkárov na mieste číslo jeden. Je všeobecne známe, že dovolenka tu je v porovnaní kvality a ceny najlepšia a nikde inde v Európe takú nedostanú.

„Obľubujeme najmä veľké hotelové komplexy so všetkým, čo k tomu v Turecku môžete dostať. Ultra all inclusive, tobogány, zábava, skvelé jedlo či servis. No a teplé more, zväčša piesková pláž so slniečkom od mája až do novembra," dodáva.

Ilustračná foto - turecká Antalya.
Ilustračná foto - turecká Antalya. Foto: shutterstock.com/IgorZh
 

Slovensko má aktuálne otvorené hranice s 19 krajinami, ktoré považuje za bezpečné. Turecko medzi nimi nefiguruje. Ďalšie otváranie, nielen z našej strany, bude závisieť od vývoja situácie.

Podľa Varinskej bude Turecko dobrou voľbou pre letné plány. V krajine majú totiž spomínané opatrenia naozaj veľké rozmery.

Práve preto považuje túto destináciu bezpečnú aj ona. „Ak je niekto, kto dodrží naozaj všetky opatrenia, tak sú to Turci. Spolupracujú s WHO a snažia sa dovolenkové miesta pripraviť naozaj na sto percent," dodáva.

Komentáre ( 0)