14. 06. 2020 07:00 | BRATISLAVA/rk

Dovolenkový seriál: Španielsko dolaďuje detaily, hranice otvorí o dva týždne

Leto sa blíži a dovolenka v zahraničí môže byť reálna aj v tomto období.

Ilustračná foto - Tossa de Mar.
Ilustračná foto - Tossa de Mar. Foto: Shutterstock.com/kavalenkau

Koronavírus má na Slovensku priaznivý vývoj a aktuálny počet infikovaných pacientov napovedá, že ustupuje. Zároveň sa blíži leto, a tak prirodzene mnohých zaujíma, či sa nemusíme vzdať sna o dovolenke pri mori.

Jednotlivé krajiny totiž svoje hranice postupne otvárajú a pripravujú sa na turistov. Prinášame vám preto dovolenkový seriál, v ktorom sa bližšie pozrieme na to, ako by mohlo vyzerať leto v niektorých z nich.

Tentoraz sa pozrieme na ďalšiu obľúbenú dovolenkovú destináciu - Španielsko. To je na rozdiel od iných vyhľadávaných krajín ako Grécko či Chorvátsko jednou z najvážnejšie zasiahnutých oblastí celého sveta.

Španielsko totiž eviduje od začiatku šírenia koronavírusu dokopy vyše 289-tisíc pozitívne testovaných osôb, čo je v prepočte bezmála 6200 prípadov na milión obyvateľov. Ochoreniu tu podľahlo vyše 27-tisíc pacientov. Vývoj epidémie v Španielsku a po celom svete môžete sledovať v prehľadnej tabuľke TU.

Dovolenkárov čakajú od júla

Naše ministerstvo zahraničných vecí prednedávnom navrhlo cestovný semafor, ktorý má slúžiť ako pomôcka pre turistov. Krajiny sú v tomto semafore rozdelené podľa farieb, pričom oranžovou sú označené stredne rizikové krajiny. A práve do tejto skupiny sa radí aj Španielsko.

V tom je momentálne vyhlásený núdzový stav do 21. júna. Očakáva sa, že ide o posledné predĺženie jeho platnosti. Svoje hranice chce krajina úplne otvoriť pre cudzincov 1. júla.

Prísne opatrenia prijaté v súvislosti s koronavírusom sa postupne uvoľňujú v priebehu júna. S obmedzeniami kapacít či pravidlami o povinnom odstupe sú otvorené pláže, reštaurácie, bary či obchody.

O niečo prísnejšie opatrenia stále platia napríklad v Madride a Barcelone, teda v oblastiach, ktoré boli zasiahnuté najvýraznejšie. Proces uvoľňovania sa uskutočňuje vo fázach a jeho koniec je naplánovaný podobne ako núdzový stav 21. júna.

spanielsko.jpg
Foto: TVNOVINY.sk
 

Jedného opatrenia sa Španieli tak skoro nevzdajú. Ide o povinné nosenie rúšok na verejnosti, keď nie je možné zachovať dvojmetrovú bezpečnú vzdialenosť od ostatných ľudí. To platí pre všetkých okrem detí mladších ako šesť rokov. Pre deti od troch rokov sú rúška odporúčané.

Ani turisti by na tento doplnok určite nemali zabudnúť, keďže ho budú potrebovať napríklad aj na letiskách.

Vláda plánuje zaviesť aj pokutu do výšky 100 eur za nedodržiavanie tohto nariadenia. Španieli však budú po novom mierne zmenšovať bezpečnú vzdialenosť medzi ľuďmi na 1,5 metra.

Skúšobné obdobie

Síce sa Španielsko otvorí turistom od júla, niektorých privíta už zajtra (15. júla), teda o dva týždne skôr. Dôvod je jednoduchý. Cestu na Baleárske ostrovy totiž sprístupní približne pre šesťtisíc turistov z Nemecka.

Dôvodom tohto kroku je zistiť, či sú opatrenia na letiskách a v hoteloch efektívne a naozaj fungujú. Ak prídu na nejaké nedostatky, budú mať stále dosť času doladiť ich.

Nemcom dovolia vstup na Malorku, Menorku, Ibizu a ostrov Formentera preto, že patria medzi ich pravidelných návštevníkov. Druhým dôvodom je podobná epidemiologická situácia v Nemecku a na Baleároch.

Po príchode na letisko budú návštevníci musiť vyplniť vstupné formuláre a zmerajú im teplotu. Ak nebudú mať žiadne príznaky ochorenia COVID-19, môžu začať dovolenkovať bez povinnosti karantény.

 

Všetci musia poskytnúť adresu, kde sa budú počas pobytu nachádzať. Podobne to bude vyzerať aj po tom, keď sa krajina otvorí ďalším turistom.

Ak niekto bude mať príznaky ochorenia (napríklad zvýšená teplota), povinnosťou bude absolvovanie PCR testu, upozorňuje denník El País.

S negatívnym výsledkom mu v dovolenke nič nebude brániť. No ak sa ukáže, že ide o pozitívneho pacienta, bude musieť ísť do izolácie. V prípade, ak na území Španielska vlastní dom, môže v ňom prebývať počas karanténneho obdobia.

Ak bude mať rezerváciu v hoteli, poskytnú mu náhradné ubytovanie bez ďalších poplatkov. Úrady budú sledovať aj kontakty infikovaného. Ani tieto osoby sa testom na COVID-19 nevyhnú.

Hotely menia fungovanie

Hotelieri v Španielska očakávajú v dôsledku pandémie výrazne znížený záujem o pobyty. Podobne ako iné krajiny v Stredomorí preto bojujú o každého turistu. Niektoré hotely v vyhlasujú akcie „dva za cenu jedného" či deti zdarma.

Čítajte tiež: V Stredomorí je bitka o turistov. Krajiny ich chcú nalákať na takéto zľavy

V celej krajine sú v týchto dňoch samozrejmosťou prísne hygienické opatrenia. Mnoho z hotelov zavádza vyčlenené hodiny v reštauráciách pre obmedzený počet ľudí či doručenie jedál priamo do izieb. Každý člen personálu musí po celý čas nosiť rúško aj rukavice.

Izby sú intenzívne a častejšie dezinfikované. Z hygienických dôvodov v nich odstraňujú dekorácie a doplnky, ako sú kávovary, odporúčané je vyniesť aj koberce či minibary.

Aj Španieli sa teda vzhľadom na prichádzajúcu letnú sezónu zodpovedne pripravujú na príchod zahraničných turistov. Za normálnych okolností ich ročne privítali približne 80 miliónov. Otázkou zostáva, koľko cestujúcich sa do tejto krajiny vyberie dovolenkovať aj v pandemickom období.

Komentáre ( 0)