16. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/rk

Dovolenkový seriál: Taliansko je otvorené, no po návrate domov je potrebné zostať opatrný

Leto sa blíži a dovolenka v zahraničí môže byť reálna aj v tomto období.

Ilustračná foto - Canal Grande v Benátkach.
Ilustračná foto - Canal Grande v Benátkach. Foto: shutterstock.com/Phant

Vývoj koronavírusu je na Slovensku priaznivý a aktuálny počet infikovaných pacientov napovedá, že je na ústupe. Zároveň sa blíži leto, a tak prirodzene mnohých zaujíma, či a ako sa môžeme dostať k moru.

Európske krajiny totiž svoje hranice postupne otvárajú a pripravujú sa na turistov. Prinášame vám preto dovolenkový seriál, v ktorom sa bližšie pozeráme na to, ako by mohlo vyzerať leto v niektorých z nich.

V tomto vydaní pokračujeme ďalšou vyhľadávanou destináciou - Talianskom. To je od začiatku pandémie nového koronavírusu SARS-CoV-2 jednou z najviac zasiahnutých oblastí sveta a situácia tam bola naozaj mimoriadne kritická.

Taliansko je v prvej trojke najviac postihnutých európskych štátov. Doteraz eviduje dokopy vyše 236-tisíc pozitívne testovaných osôb, čo je v prepočte takmer 4000 prípadov na milión obyvateľov.

Ochoreniu tu podľahlo 34-tisíc pacientov. Pozitívne je, že sa uzdravilo už viac ako 176-tisíc infikovaných. Vývoj epidémie v Taliansku a po celom svete môžete sledovať v prehľadnej tabuľke TU.

Vstup bez testu aj karantény

V súvislosti s koronavírusom platili v krajine prísne obmedzenia, no v pondelok (15. júna) spustilo Taliansko v poradí už tretiu fázu ich uvoľňovania.

Hranice pre Európanov sú otvorené približne dva týždne. Vstup do Talianska ako i pohyb po celom jeho území je momentálne pre občanov Slovenska bez obmedzenia. Nemusíte teda ísť do karantény, povinnosťou nie je ani negatívny test na COVID-19 alebo registrácia.

taliansko.jpg
Foto: TVNOVINY.sk
 

Turisti sú povinní mať svoj občiansky preukaz alebo cestovný pas, ktorý je platný až do konca pobytu v krajine. Ako upozorňuje náš rezort diplomacie, ak cestujúci nemá v Taliansku registrovaný pobyt, môže sa v krajine zdržiavať najviac 90 dní v rámci 180 dní.

Aktuálne platí, že ak sa počas pobytu v Taliansku dostanete do kontaktu s osobou s ochorením COVID-19, povinné bude zostať v karanténe 14 dní a prípadné príznaky ochorenia oznámiť najbližšiemu zdravotnému stredisku.

Vstúpiť na talianske územie a opustiť ho možno zatiaľ len osobným dopravným prostriedkom a v obmedzenom rozsahu letecky, pokiaľ nebude obnovená medzinárodná autobusová, železničná či letecká doprava v plnom rozsahu. Zatiaľ nie je jasné, kedy k tomu dôjde.

V rámci spomínanej tretej fázy uvoľňovania reštrikcií začalo v krajine fungovať aj 25 letísk vrátane prvého terminálu v Miláne.

Bezpečnostný pracovník má helmu so skenerom na meranie teploty cestujúcich na letisku v Ríme.
Bezpečnostný pracovník má helmu so skenerom na meranie teploty cestujúcich na letisku v Ríme. Foto: TASR/AP Photo/Cecilia Fabiano
 

Slovenské ministerstvo upozorňuje, že pricestovať z Talianska naspäť na Slovensko je potrebné s potvrdením o negatívnom teste na COVID-19, a to nie starším ako 96 hodín. Do piatich dní si musíte nechať urobiť nový test na regionálnom úrade verejného zdravotníctva.

Keďže v Taliansku sa dá testovať len veľmi komplikovane (v niektorých regiónoch to dokonca vôbec nie je možné), cestujúci by sa mali pred cestou z tejto krajiny objednať na testovanie u nás na Slovensku, prípadne kontaktovať príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a informovať sa o možnostiach testovania.

Po príchode alebo hneď ako budú vedieť výsledok po testovaní, sú povinní bezodkladne ho odovzdať na príslušnom úrade. V prípade, že je negatívny, musia následne podstúpiť druhé testovanie najskôr po piatich dňoch po dohode s úradom.

Po celý čas okrem testovania sú cestujúci povinní zdržiavať sa v izolácii. Ak nemôžete byť v domácej karanténe, keďže je nariadená aj osobám žijúcim v spoločnej domácnosti, môžete si zabezpečiť ubytovanie mimo domáceho prostredia.

Otvorili kúpele aj wellness

Počas tretej fázy uvoľňovania obnovilo Taliansko aj prevádzku kín a divadiel. V regiónoch s malým počtom pozitívne testovaných osôb otvorili kúpele, wellness centrá aj zábavné parky. Už dlhšie obdobie sú otvorené reštaurácie a bary.

V reštauráciách a obchodoch si od zákazníka môžu vyžiadať osobné údaje. Rúška je potrebné mať pri vstupe do verejných uzavretých priestorov, v Lombardii vždy a všade.

Nedávno sprístupnili aj pláže, kde platia prísne hygienické opatrenia, pravidelná dezinfekcia aj povinné rozostupy medzi návštevníkmi.

Naďalej je zakázané zhromažďovať sa na verejných priestranstvách alebo miestach prístupných verejnosti. Povinné je dodržiavať vzdialenosť od iných osôb minimálne jeden meter.

 

Za nedodržanie niektorého z uvedených opatrení, respektíve nesplnenie uložených povinností hrozí pokuta od 400 do 3000 eur. Podniku možno vydať zákaz činnosti od päť do 30 dní a uložiť pokutu až v dvojnásobnej výške.

Ako aj v iných obľúbených destináciách, aj v Taliansku sa už intenzívne pripravujú na turistov. Hotelieri zavádzajú známe opatrenia, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť pre ubytovaných. Niektoré zariadenia však zatiaľ ani neotvoria, keďže sa im to pre nízky záujem ani neoplatí.

Inde zasa skúšajú prilákať turistov na znížené ceny. Zľavy hlási napríklad Sicília, ktorá sa pokúša pritiahnuť pozornosť tým, že na každé tri nocľahy pripadne jeden zdarma.

Ostrovy môžu byť dobrou voľbou

Taliansko ročne privíta okolo 40 miliónov turistov. Teraz má za sebou náročné mesiace, ktoré výrazne pocíti aj tamojší cestovný ruch, keďže túto oblasť mnohé krajiny ešte stále nepovažujú za veľmi bezpečnú.

Aj naše ministerstvo zahraničných vecí prednedávnom navrhlo cestovný semafor, ktorý má slúžiť ako pomôcka pre turistov. Krajiny rozdelilo podľa farieb, pričom oranžovou označilo stredne rizikové. A práve do tejto skupiny patrí spolu so Španielskom, Portugalskom či Francúzskom aj Taliansko.

Ilustračná foto - pohľad na sardínske mesto Alghero.
Ilustračná foto - pohľad na sardínske mesto Alghero. Foto: Shutterstock.com/Marcin Krzyzak
 

Jana Varinská zo Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) si však myslí, že v niektorých oblastiach krajiny by Slováci mohli prežiť príjemný a bezpečný pobyt aj toto leto.

„Taliansko je veľká krajina. To, čo sme sledovali v minulých mesiacoch, sa veľmi dotklo jej severnej časti. Južné časti a hlavne ostrovy Talianska nevykazovali žiadne drastické čísla ochorenia, takže by sme odporučili klientom vybrať si malebnú Sardíniu alebo Sicíliu," konkretizuje.

Za normálnych okolností Slovákov na Taliansku láka podľa slov Varinskej dostupnosť autobusovou alebo individuálnou dopravou. Keď dorazia do cieľa, čakajú ich pekné široké pláže a teplé more.

Komentáre ( 0)