14. 07. 2020 06:00 | BRATISLAVA/vd

Na výlete u susedov: Ukážeme vám menej známe, no o to zaujímavejšie miesta v Česku

Krajina ukrýva neznáme krásy, akými sú Červená Lhota, České Švajčiarsko, Adršpacho, Kútnou Horou a mnoho iných.

České Švajčiarsko.
České Švajčiarsko. Foto: shutterstoc.com/TTstudio
Adrspach.
Adrspach.
Adrspach.

Tento rok plánuje väčšina ľudí dovolenkovať na Slovensku. Priniesli sme vám už viaceré články a tipy, kde si môžete dovolenku u nás naozaj užiť.

Niektorí z vás predsa len túžia po výlete do zahraničia. V prípade, ak sa nechcete vybrať k moru ani na známe miesta, akými sú Karlové Vary, Praha, Brno či Morava, priblížime vám niekoľko menej známych, no o to zaujímavejších krás Českej republiky.

Adršpach

Adršpašsko-teplické skaly sú fascinujúcim skalným miestom, ktoré sa radí medzi najväčšie v strednej Európe. Tieto skaly patria medzi najkrajšie české pohoria. Nájdete tam krásne vodopády, skalné veže, kaňony, tiesňavy či skalné steny vhodné na lezenie.

Adrspach.
Adrspach. Foto: shutterstoc.com/Zoltan Duray
 

Medzi najnavštevovanejšie atrakcie patrí určite najrozsiahlejší až 27-kilometrový podzemný labyrint Poseidon v celej Európe. Taktiež sa tam nachádza krásny Veľký vodopád, z ktorého voda padá zo 16-metrovej výšky. Je tam aj Malý vodopád, Adršpachský hrad a hrad Střemen. Tiesňavy, vodopády a jazierka tam vznikli rozsiahlou eróziou pieskovcového komplexu.

Prečítajte si aj: Opäť sme unikátni. Na Slovensku znovu otvorili bludiská v kukurčnom poli

Navštíviť môžete tiež barokový areál kláštora v Broumove. Zaujímavosťou je, že sa tam natáčali niektoré scény do celosvetovo známeho filmu Narnia.

České Švajčiarsko

Tento národný park síce patrí medzi známe české turistické miesta, avšak vedeli ste, že sa v ňom ukrýva lom prezývaný Veľká Amerika? Ide o vápencový zatopený lom v okrese Beroun. Jeho dĺžka je 800 metrov a šírka dosahuje miestami až 200 metrov. Jeho krásy si všimli aj filmári, ktorí tam natáčali Malú morskú vílu, Akumulátora a navštívil ho aj štáb Limonádového Joe. Neďaleko lomu sa nachádza aj slávny Karlštejn.

České švajčiarsko - Pravčická brána.
České švajčiarsko - Pravčická brána. Foto: shutterstoc.com/TTstudio
 

Ešte krajšia je Pravčická brána. Ide vraj o najväčšiu a najzaujímavejšiu prírodnú skalnú bránu v celej Európe. Na jej vrchol sa, žiaľ, nedá vyjsť, ale z väčšiny okolitých skál je na ňu krásny výhľad. Hneď pod ňou sa vypína malý zámok Sokolie hniezdo.

Telč

Mesto Telč sa nachádza v okrese Jihlava a vyzerá mierne rozprávkovo. Jeho námestie je farebné, lemujú ho gotické a renesančné meštianske domy s bohatou výzdobou, ktoré pripomínajú skôr Dánske mestá.

Telč.
Telč. Foto: shutterstoc.com/Leonid Andronov
 

Okrem námestia sa tam nachádza Telčský zámok s Rytierskou a Zlatou sálou a peknou renesačnou záhradou. Za návštevu stojí aj Telčský dom, ktorý je synonymom sveta legiend a historických príbehov. Blízko sa nachádza aj hrad Roštejn a vyhliadka na Oslednici.

Krkonoše

Najväčšie české hory sú známe vďaka najvyššej hore v krajine Sněžka, ktorá sa nachádza vo výške 1 602 metrov nad morom. Ide o najstarší český národný park, ktorý je taktiež zaradený do zoznamu UNESCO.

Krkonose - Snežka.
Krkonose - Snežka. Foto: shutterstoc.com/Petr Zbranek
 

Okrem Sněžky ukrývajú skalnaté hrebene, ľadovcové kotliny, voňavé lúky, upravené turistické cestičky, vodopády, horské lúky a množstvo vyhliadok. Krásny pohľad sa vám naskytne na vyhliadkovej veži. Uvidieť môžete aj malebné drevenice a unikátnu ľudovú architektúru.

Zámky

Rovnako ako u nás, aj v Česku sa nachádzajú rôzne zámky, hrady a kaštiele. Veľmi zaujímavý je zámok Červená Lhota. Jeho názov je odvodený z farby omietky na jeho stenách. V 17. storočí bol síce prestavaný do podoby barokového kaštieľa, červené steny mu však zostali. Využívali ho aj ako letohrádok. Zaujímavosťou je, že je zo všetkých strán obklopený rybníkom, a tak sa naň dostanete iba cez most. Jeho vizuál vám môže byť povedomý aj z množstva rozprávok a filmov, ktoré sa na ňom natáčali.

Filip Fuxa.jpg
Filip Fuxa.jpg Foto: shutterstoc.com/Filip Fuxa
 

Jeden z najveľkolepejších zámkov je Hluboká nad Vltavou. Nachádza sa v ňom až 140 miestností a dominuje na ňom jedenásť veží. Vybudovaný bol rodom Schwarzenbergovcov, ktorý taktiež nariadil výstavbu rozsiahleho parku.

V prestížnom zozname UNESCO sa nachádza aj unikátny Lednický zámok. Areál s dokonale upravenými francúzskymi parkmi zastrešuje niekoľko historických budov s rozlohou 283 kilometrov štvorcových. Nachádza sa v ňom najstarší minaret v Európe, rozprávkový zámocký skleník a dokonale upravené francúzske parky.

Prečítajte si aj: Cyklotrasy na Slovensku. Ktoré vám okrem športu poskytnú aj kultúrny zážitok?

Dychberúcim zámockým parkom sa môže pochváliť aj Veltruský zámok. Ide o jeden z najväčších parkov v Česku.

Mikulov

Oblasť Mikulov predstavuje typické české mesto. Nachádza sa v ňom najrozsiahlejšia expozícia vinárstva v celej Českej republike. Ide totižto o centrum vinárskej podoblasti. Je to romantická destinácia, ktorú si najlepšie obzriete zo Svätého kopca.

Mkulov - pohľad zo Svätého kopca.
Mkulov - pohľad zo Svätého kopca. Foto: shutterstoc.com/Dajahof
 

Zaujať by vás mohol vinársky dom Sonberk s výhľadom na Pálavu. Barokový zámok, vodné mlyny, ale aj Regionálne múzeum.

Kutná hora

Oblasť ukrývajúca mnohé kultúrne pamiatky a rarity. Medzi najnavštevovanejšie určite patrí veľkolepý Chrám svätej Barbary. Ide o gotickú stavbu, ktorá vôbec nebola vystavaná pre potreby cirkvi. Jej výstavba mala iba jeden plán - upútať a byť reprezentatívna pre bohatých mešťanov.

Kutna Hora.
Kutna Hora. Foto: shutterstoc.com/graphia
 

Medzi unikáty určite patrí Kostol všetkých svätých na cintoríne v Sedleci, kostol z kostí. Ide o mysterióznu stavbu, ktorú vytvoril architekt v 18. storočí. Keď sa na cintoríne prestali pochovávať mŕtvi, niekoľko kostí bolo exhumovaných a použitých na výzdobu podzemia kostola.

Zaujímavá je aj Galéria Stredočeského kraja či múzeum Českého striebra.

Komentáre ( 0)