16. 07. 2020 13:01 | BRATISLAVA/rk

Trápi ich nielen koronavírus, ale aj počasie. Kúpaliská majú mizerný štart sezóny

Opatrenia, ktoré majú znížiť riziko šírenia nákazy, platia stále.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TASR - František Iván

Na začiatku júna, keď sa na Slovensku postupne uvoľňovali ďalšie celoplošné opatrenia v súvislosti s koronavírusom, dostali povolenie otvoriť aj umelé a prírodné kúpaliská.

Keďže sa blížila letná sezóna, správa prevádzkovateľov potešila. Samozrejme, aj oni sa museli riadiť pravidlami, ktoré vydal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ). Patrili medzi ne napríklad meranie teploty návštevníkov, chýbať nemohla ani pravidelná a dôsledná dezinfekcia.

Kúpaliská sa tak postupne pripravovali na hostí a brány začali otvárať približne pred mesiacom. Napríklad prvé kúpaliská v Bratislave otvorili 17. júna.

Aký je zatiaľ štart tejto neobvyklej sezóny? Aj keď je ešte väčšina leta pred nami, negatívne dopady koronakrízy prevádzkovatelia intezívne vnímajú už teraz. A nielen to, v ich neprospech hrá aj vrtkavé počasie.

Výpadok zahraničných hostí

Ako približuje Gabriel Somogyi, prezident Asociácie akvaparkov, kúpalísk a plavární (AAKAP), návštevníkov je na kúpaliskách určite menej ako po minulé roky v rovnakom období.

Ich pokles je viditeľný aj v prípade ubytovaných hostí. Negatívny vplyv majú na slovenské prevádzky aj domáce podporné programy okolitých krajín, čo sa napríklad preukázalo vo významnom, až 95-percentnom poklese turistov z Poľska.

"Keďže mnoho našich letných zariadení je vyslovene závislých od zahraničnej klientely, ktorá presahuje aj 50 až 60 percent, nárast záujmu domácej klientely to nedokáže vykompenzovať," približuje Somogyi.

Česká klientela mala a stále má záujem o dovolenku na Slovensku. Tí si pobyt rezervovali už skôr, ešte začiatkom roka. Pomôcť by podľa jeho slov mohli poukážky na rekreáciu, ktoré AAKAP presadzuje.

Pre kúpaliská sú slnečné a teplé dni mimoriadne dôležité.
Pre kúpaliská sú slnečné a teplé dni mimoriadne dôležité. Foto: TASR
 

Ako hovorí prezident Asociácie, z pohľadu dovolenkujúcich Slovákov evidovali väčší záujem minulý rok, kedy boli zavedené rekreačné poukazy. Počet slovenských návštevníkov, ktorí využili aj hotelové služby, bol značný.

Teraz je podiel ubytovaných hostí zo Slovenska menší ako napríklad minulé leto. Pokiaľ ide o denných návštevníkov, tam kúpaliská nevedia evidovať národnosť. "Avšak, ak praje počasie, slovenčinu je počuť dosť," uvádza Somogyi.

Pri bazénoch sa rúška nenosia

Pre COVID-19 museli zatvoriť aj tie prevádzky, ktoré sú návštevníkom k dispozícii celoročne. Trojmesačný výpadok je podľa Somogyiho citeľný najmä po ekonomickej stránke.

Opatrenia, ktoré majú znížiť riziko šírenia nákazy, platia stále. Ako vo vnútorných kúpaliskách, tak pri bazénoch pod holým nebom. Všetko, čo je nutné dodržiavať, je dnes jasne dané. Rešpekt to vzbudzuje najmä u návštevníkov.

"Denne evidujeme desiatky telefonátov ohľadne bezpečnostných opatrení a obmedzení, ktoré by na nich čakali pri ubytovaní v hoteli alebo pri dennej návšteve kúpaliska," priznáva Somogyi.

Návštevníci sú povinní mať rúško pri pokladni či v priestoroch reštaurácií. Pri bazénoch sa ale rúška nenosia. V areáloch sa tiež zvýšil počet dezinfekčných prostriedkov, a naďalej sú dodržiavané rozostupy medzi ležadlami.

Nepraje im ani počasie

Za nižšiu návštevnosť kúpalík počas tohto obdobia môže i nestále počasie. Slnka, vyšších teplôt až horúčav, ktoré v lete lákajú ľudí k bazénom, je počas tejto sezóny zatiaľ málo.

Somogyi hodnotí, že z pohľadu pekných slnečných dní a návštevnosti bol mesiac jún  katastrofou. "Väčšina akvaparkov a kúpalísk otvorila až po 15. júni a počasie nebolo na kúpanie ideálne," pripomína.

Prečítajte si tiež: Čaká nás upršaný víkend, letné teploty budú až na budúci týždeň

"Aktuálne máme júl, ktorý je taktiež plný búrok a prehánok. Zatiaľ máme za sebou znova iba pár slnečných dní a jeden lepší deň počas víkendu. Uvidíme, čo bude ďalej," dodáva Somogyi.

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce