04. 08. 2020 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Najkrajšie mosty na svete. Navštívili ste už niektorý z nich?

Navrhli ich svetovo uznávaní architekti, ako sú Zaha Hadid a Santiago Calatrava.

Golden Bridge (Vietnam)
Golden Bridge (Vietnam) Foto: shutterstoc.com/Hien Phung Thu

Vo svete architektúry možno nie je nič užitočnejšie vybudované ako most. Skutočne, nielenže nám umožňujú bezpečne prejsť ponad rieku či roklinu, ale na rozdiel od niektorých mrakodrapov a domov má k nim každý prístup a môže ich používať.

A to, že sú funkčné, neznamená, že musia byť dizajnovo všedné. V skutočnosti sú to mosty, ktoré navrhli niektorí z najväčších architektov sveta a poukazujú na to, čo ich tvorivé mysle dokážu. Od mostu navrhnutého spoločnosťou Zaha Hadid v Abú Dhabí až po menej známy Khaju Bridge v Isfahane v Iráne, píše architecturaldigest.com.

Ich funkčnosť sa plne využíva a ich forma tvorí krásny vizuál.

Golden Bridge (Vietnam - fotografia na titulke)

Unikátny Zlatý most sa nachádza vo VIetname a spája stanicu lanovky so záhradami Thien Thai. Tento most je nielenže vizuálne krásny, vďaka dvom rukám, ktoré ho akoby držia, ale jeho názov dostal pretože je aj naozaj pokrytý zlatom.

Henderson Waves Bridge (Singapore)
Henderson Waves Bridge (Singapore) Foto: shutterstoc.com/vichie81
 

Henderson Waves Bridge (Singapore)

Je to najvyšší singapurský most. Určený je iba pre chodcov a je obklopený bujnou prírodou. Navrhla ho americká firma RSP Architects a spája Mount Faber Park s parkom Telok Blangah Hill Park.

Constitution Bridge (Taliansko)
Constitution Bridge (Taliansko) Foto: shutterstoc.com/dvoevnore
 

Constitution Bridge (Benátky, Taliansko)

Most Benátskeho ústavy, ktorý bol dokončený v roku 2008, je ikonickou pamiatkou, ktorá vyniká v meste s neuveriteľnou architektúrou. Štruktúra, ktorú navrhol známy architekt Santiago Calatrava, je rovnako pekný pri pohľade zhora, ako aj zdola (má konkávny, rebrovaný dizajn).

Seri Wawasan Bridge (Malajzia)
Seri Wawasan Bridge (Malajzia) Foto: shutterstoc.com/AZIRULL AMIN ARIPIN
 

Seri Wawasan Bridge (Putrajaya, Malajzia)

Most bol dokončený v roku 2003 a navrhnutý firmou PJSI Consultants so sídlom v Kuala Lumpur. Nachádza sa v Malajzii a jeho vzhľad pripomína plachetnicu. V noci sú jednotlivé vary zvýraznené rôznym farebným osvetlením.

Rialto Bridge (Taliansko)
Rialto Bridge (Taliansko) Foto: shutterstoc.com/canadastock
 

Rialto Bridge (Benátky, Taliansko)

Benátsky most Rialto bol postavený už v 16. storočí. Vďaka tomu je najstarším mostom, ktorý stále stojí nad mestským Grand Canal.

Manhattan Bridge (New York City)
Manhattan Bridge (New York City) Foto: shutterstoc.com/medeia
 

Manhattan Bridge (New York, USA)

Manhattanský most bol dokončený v roku 1912, kedy sa stal najdlhším mostom v meste namiesto Brooklynského mosta. Manhattanský most vedie ponad rieku East River a bol navrhnutý Leonom Moisseiffom. Stal sa nevyhnutnou trasou pre stovky tisíc dochádzajúcich, je križovatkou pre automobily, metro, bicyklistov ale aj kráčajúcich ľudí.

Sheikh Zayed Bridge (Spojené arabské emiráty)
Sheikh Zayed Bridge (Spojené arabské emiráty) Foto: shutterstoc.com/Christian Heinz
 

Sheikh Zayed Bridge (Abú Dhabí, Spojené arabské emiráty)

Navrhol ho architekt Zaha Hadidom a dokončili ho v roku 2010. Jeho výstavba vyšla na neuveriteľných 300 miliónov dolárov.

Széchenyi Chain Bridge (Budapešť)
Széchenyi Chain Bridge (Budapešť) Foto: shutterstoc.com/V_E
 

Széchenyi Chain Bridge (Budapešť, Maďarsko)

Najznámejší most v Budapešti navrhol britský inžinier William Tierney Clark. Otvorili ho v roku 1849 a prechádza cez mohutnú rieku Dunaj.

The Helix Bridge (Singapore)
The Helix Bridge (Singapore) Foto: shutterstoc.com/Nido Huebl
 

The Helix Bridge (Singapur)

Unikátny most sa krúti v centre Singapuru a spája Marina Center s Marina South. Most dokončili v roku 2010 a vyniká predovšetkým s jeho modernými architektonickými skvostami.

Juscelino Kubitschek Bridge (Brazília)
Juscelino Kubitschek Bridge (Brazília) Foto: shutterstoc.com/R.M. Nunes
 

Juscelino Kubitschek Bridge (Brazília)

Taktiež prezývaný JK most sa nachádza v hlavnom meste Brazília. Navrhol ho architekt Alexandre Chan a stavebný inžinier Mário Vila Verde. Celkové náklady na výstavbu most boli zhruba 57 miliónov dolárov. Otvorili ho v roku 2002.

Millau Viaduct (Francúzsko)
Millau Viaduct (Francúzsko) Foto: shutterstoc.com/Richard Semik
 

Millau Viadukt (Creissels, Francúzsko)

Tento krásny most prechádza údolím rieky Tarn neďaleko Millau v južnom Francúzsku. Je to najvyšší mostom na svete a jeho vrchol sa týči asi 343 metrov nad základom stavby. Most navrhol architekt Sir Norman Foster a stavebný inžinier Michel Virlogeux. Otvorili ho v roku 2004.

Khaju Bridge (Irán)
Khaju Bridge (Irán) Foto: shutterstoc.com/Amin Borghei
 

Khaju Bridge (Isfahán, Irán)

Postavili ho v roku 1650 vo vrcholnej Safavidskej dynastii (1501 - 1736) , dnešnom Iráne. Štruktúra, ktorá je 12 metrov široká a 133 metrov dlhá, obsahuje celkovo až 23 oblúkov. Krásne vynikne pri dennom svetle, avšak v noci sa stáva centrom romantických stretnutí.

Tower Bridge (Veľká Británia)
Tower Bridge (Veľká Británia) Foto: shutterstoc.com/PHOTOCREO Michal Bednarek
 

Tower Bridge (Londýn, Anglicko)

Kultový most v Londýne je v súčasnosti hlavne turistickou atrakciou. Most otvorili v roku 1894 a umožňuje automobilom a chodcom prechádzať cez rieku Temžu. Výnimočný je hlavne jeho zdvíhajúcim sa stredom, ktorý dosiahne výšku až 26 metrov. Po zdvihnutí tak umožní prechodu aj vyšším lodiam.

Na snímke východ slnka nad prázdnym Karlovým mostom v českej metropole.
Na snímke východ slnka nad prázdnym Karlovým mostom v českej metropole. Foto: TASR/AP/Petr David Josek
 

Karlov most (Praha, Česká republika)

Pre nás asi najznámejší Karlov Most dokončili začiatkom 14. storočia, a tak je to naozaj historický most, ktorý prechádza cez Vltavu v Prahe. Most postavili výhradne z kameňa a má takmer 519 metrov. Na oboch stranách je zdobený desiatkami sôch, ktoré mu dodávajú ešte vznešenejší vzhľad.

Komentáre ( 0)