30. 08. 2020 07:00 | HORNÝ A DOLNÝ TISOVNíK/TV Markíza

Skutočné ľudové dedičstvo Slovenska: Toto najsmutnejšie miesto sa stalo oslavou života

Už pri vstupe je jasné že toto nie je bežný cintorín.

Cintorín.
Cintorín. Foto: TV Markíza

Je to síce najsmutnejšie miesto no stalo sa oslavou života. Ukážeme vám skutočné ľudové dedičstvo Slovenska. Nájdete ho iba v Novohradských vrchoch.

„Je to unikátny priestor pretože tie náhrobníky sú naozaj unikátne," povedal nám Ján Aláč z Gemersko-malohontského múzea.

Už pri vstupe je jasné že toto nie je bežný cintorín na aký sme zvyknutí. Je v krásnej prírode a náhrobné kamene sú iné. Sú mimoriadne bohato zdobené bohato tvarované majú unikátnu ornamentálnu výzdobu.

Náhrobníky majú aj 150 rokov. Ich typickým prvkom je napríklad farebnosť. Dominovala trojkombinácia - červená , modrá a biela. „Aký materiál mal, z takého robili. Nemali toľko peňazí, aby investovali ako teraz dávajú mramorové. Tak na to nebolo. Buď dali drevený alebo z kameňa vytesali," vysvetlil nám najstarší evanjelický farár na Slovensku Ján Ďurov.

Veľa náhrobníkov zdobia rastliny, vtáky či chrobáky. Motív ciferníka hodín hovoril o presnom čase úmrtia. Zaujímavé sú ale aj texty, či vyobrazenie nebožtíka.

Najviac zachovaných kamenných náhrobníkov je v Hornom a Dolnom Tisovníku. Historický cintorín by ste ani nenašli. „Tak ma to poteší keď tam idem, že je to v poriadku. Bolo to vo veľmi zlom stave," konštatoval Ďurov.

Oltárový typ náhrobníka vytvárali majstri do roku 1910. Z cintorína tak vytvorili miesto, kde sa nie len spomína, ale aj obdivuje.

Reportáž spracovali Marián Vladovič a Peter Ziman.