15. 11. 2019 13:00 | lm

Revolúciu ozvučoval svojou aparatúrou: Maťo Ďurinda spomína na chvíle strachu

Tublatanka má "na svedomí" aj jednu z najpamätnejších pesničiek spätých s novembrom 1989.

Revolúciu ozvučoval svojou aparatúrou: Maťo Ďurinda spomína na chvíle strachu
Revolúciu ozvučoval svojou aparatúrou: Maťo Ďurinda spomína na chvíle strachu Foto: Profimedia.sk

Všetko mohlo byť inak a dnes by sme Tublatanku zrejme nepoznali ako jednu z najúspešnejších slovenských kapiel. Pred tridsiatimi rokmi totiž práve Maťo Ďurinda, frontman obľúbenej rockovej kapely, zapožičal organizátorom revolúcie svoju aparatúru na ozvučenie Námestia SNP v Bratislave.

V Teleráne si zaspomínal na chvíle, keď na námestie priniesol gitarovú aparatúru a zosilovač, s ktorým mimochodom hráva kapela na koncertoch dodnes. Spevák priznal, že to boli momenty, kedy im naozaj búchali srdcia od strachu, keďže na obale od aparatúry bol napísaný názov kapely. Ak by sa teda revolúcia nepodarila, kapela by bola na zozname nepohodlných ľudí a o ďalšej kariére by mohol zrejme už len snívať.

 

Tublatanka má "na svedomí" aj jednu z najpamätnejších pesničiek spätých práve s novembrom 1989. Pesnička s názvom Pravda víťazí síce vznikla dva roky pred revolúciou, no vďaka textu sa stala jej neoficiálnou hymnou.

 

Televízia Markíza pri príležitosti významného výročia Nežnej revolúcie pripravila jedinenčný dokument s názvom Nežná 30 - Cesta k slobode. Dokument zachytáva momenty, ktoré viedli k udalostiam 17. novembra. Sloboda totiž nebola zadarmo a tento odkaz si pripomenieme práve prostredníctvom dokumentu Nežná 30 - Cesta k slobode.

Pozrieť si ho môžete na obrazovkách Markízy v nedeľu, 17. novembra, o 20.30.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z markiza