15. 11. 2019 16:00 | markiza.sk

Novinka v živote Majka spirita: Jeho druhé dieťa je na svete

Raper sa po troch rokoch dočkal.

Majk Spirit
Majk Spirit Foto: DoubleJ

V novembri 2016 priniesol Majk Spirit fanúšikom svoju prvú knižku – autorizovanú biografiu Chalan, ktorý vynašiel Spirita, aby inšpiroval. Presne o tri roky neskôr pridáva jeden z najuznávanejších raperov slovenskej hudobnej scény do svojej zbierky druhý knižný titul.

Novinka, ktorá nesie názov Spiritovky, vychádza 22. novembra. Zatiaľ čo prvá knižka sa zameriavala na život Majka Spirita, tentoraz Majk vezme čitateľa na cestu k jeho textom – objasní ich význam a odkryje inšpiráciu, ktorá sa skrývala za ich vznikom. „Spiritovky prinášajú pohľad do zákulisia mojej tvorby. Knižka krásne vysvetľuje, čo ma inšpiruje pri písaní textov, a ako sa to mení od albumu k albumu,“ hovorí Majk Spirit.

Pri tvorbe Spiritoviek opäť spolupracoval so svojou mamou, spisovateľkou Evou Dušičkovou. „Teším sa, že sa nám s mamou podarilo vytvoriť ďalší kvalitný a unikátny produkt pre mojich fans, verím, že si ho vychutnajú a obľúbia,“ dodáva Majk a prezrádza, že knižku spoločne tvorili od začiatku tohto roka, takže sa rodila bezmála jeden rok.  

Autorka knižky opisuje Spiritovky ako príležitosť nakuknúť za oponu - a to nielen do tvorivej dielne Majka Spiritka, ale aj do jeho duše. Podľa jej slov si novú knižku doslova vypýtali Majkovi fanúšikovia. „Na autogramiádach k prvej knižke nám často kládli otázku, či bude aj nejaké „pokračovanie“ a tá myšlienka mi ostala v hlave. Stále ma lákalo položiť na papier texty jeho skladieb. Mala som pocit, že pri ich počúvaní sa nedá zachytiť úplne všetko a pochopiť ich plný význam. Sama som sa ho občas pýtala, ako myslel to či ono. A keďže aj stará múdrosť hovorí, že lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť, dohodli sme sa, že sa do toho pustíme.“

Ako dodáva, fanúšikovia Majka Spirita boli jej inšpiráciou nielen pri prvotnom nápade napísať knižku Spiritovky, ale aj počas jej tvorby. So záujmom pozorovala diskusie k Majkovým textom na sociálnych sieťach a postupne si uvedomila, že prostredníctvom novej knižky sa môže stať akousi hovorkyňou jeho fanúšikov a spýtať sa ho všetko, čo by sa ho radi spýtali oni, keby mali tú možnosť.

„Na sociálnych sieťach sa bežne objavujú citáty z jeho textov – ako aj rôzne reakcie a diskusie okolo nich. Snažila som sa predstaviť si, aká debatka by asi vznikla, ak by bola šanca pokecať si o tom s autorom - Majkom Spiritom osobne. Čo by ich asi zaujímalo, na čo by sa chceli opýtať… A tak som tie potenciálne otázky položila za nich,“ dodáva slovenská spisovateľka, ktorá medzi dvoma knižkami o Majkovi Spiritovi stihla v minulom roku vydať tiež svoju prvú zbierku poviedok s názvom Zimomriavky. Čo hovorí na margo plánu napísať v budúcnosti ďalšie knižky pre fanúšikov Majka Spirita? „V tomto momente o tom neuvažujem, ale ani to nevylučujem. Možno čas prinesie nejakú „objednávku“ – a keď budeme obaja cítiť, že by to malo zmysel, tak sa do toho pustíme. Ale skôr si myslím, že tú ďalšiu knižku už napíše Majk Spirit sám. Ja ho v tom určite podporím a veľmi rada mu pomôžem, ak bude treba...“

Ako pripomína Majk Spirit, prostredníctvom svojich knižných projektov by rád pozornosť fanúšikov nasmeroval k návratu ku knihám, ktoré z veľkej časti stoja za tým, že sa pred rokmi z Michala Dušičku zrodil Majk Spirit.

Spiritovky - obálka knihy
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z markiza