27. 11. 2020 09:00 | markiza.sk

Miro Jaroš potešil fanúšikov. Deň D je konečne tu!

Prekvapenie, aké nikto nečakal.

Miro Jaroš
Miro Jaroš Foto: Branislav Šimončík
Miro Jaroš
Miro Jaroš
Miro Jaroš

Miro Jaroš tento týždeň predstavuje naozaj výnimočnú novinku – singel a videoklip s názvom Hora. Zatiaľ čo prevažnú väčšinu svojich piesní si Miro komponuje a píše sám, v tomto prípade urobil výnimku. Na skladbe Hora spolupracoval s Janou Kirschner. Pieseň vychádza v sprievode videoklipu, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala krásna slovenská príroda, konkrétne miesta, kde sa Miro narodil a kde vyrastal.


„Čím som starší, tým viac ma vyrušuje ruch mesta. Vtedy myslím na našu horu v Tepličke nad Váhom, kde som mal svoj svet, svoje útočisko, svoj strom a lúky. Celá pesnička je o tom a pripomína mi domov. Veľmi mi ten pokoj chýba,“ odkrýva Miro inšpiráciu, ktorá stála za vznikom jeho nového singla.

Hudbu skladby Hora Miro skomponoval spoločne s Randym Gnepom a Braňom Kociovom. „Bondovku, ako ju medzi nami nazývame, z nej potom urobil Adrián Harvan, ktorý do nej napísal party pre orchester,“ dopĺňa na margo procesu, ako sa Hora postupne rodila a menila až do finálnej podoby, ako ju môžeme počuť dnes.

Pieseň Hora je o to výnimočnejšia a cennejšia, že jej text napísala pre Mira Jana Kirschner. Ako Miro prezrádza, k pesničke napísal päť textov, no ani s jedným z nich nebol úplne spokojný, a tak napokon zveril text do rúk Janke. „Janke som poslal demo na vypočutie. Čo sa mi páčilo bolo, že tam spievam Hora, vysoká hora – to v piesni napokon aj ostalo. Janka mi napísala, že sa jej pesnička páči a skúsi to dokreovať. O týždeň mi poslala naspievané demo a dotklo sa mi srdca,“ spomína Miro s vďačnosťou a pokorou na vzácnu spoluprácu.

„Pesnička Hora prišla v čase najtvrdších opatrení tu v Británii. Bola to pekná skúsenosť, vykročiť niekam inam, a vrátiť sa v myšlienkach na chvíľu domov. Miro je v tom, čo robí, úprimný a odhodlaný a to je motiváciou pre mnohých ľudí v jeho okolí. Som rada, že ide za svojimi snami a som šťastná, že ma oslovil a mohla som byť ich súčasťou,“ dodáva k spolupráci Jana Kirschner.

Aký je pocit, mať na albume singel z pera umelkyne a osobnosti, akou je Jana Kirschner? „Je pre mňa česť mať na albume text od Janky, vždy som ju mal rád. Dokonca som neraz sníval o kariére, akú má ona. To som jej však zatiaľ nepovedal.“

Pri sledovaní videoklipu k singlu Hora si prídu na svoje všetci milovníci krásy slovenskej prírody. Podmanivý vizuál zachytáva majestátnu a mystickú atmosféru lesov a lúk, kedy sa posledné dni jesene stretávajú s prvými dňami zimy. Nakrúcalo sa na dvoch miestach - v Bratislave, kde Miro žije a v jeho rodnej dedinke, Tepličke nad Váhom. „Páči sa mi byť skutočný. Aj album ide viac po textoch než po snahe ohúriť trendovým zvukom. Tak sa mi to páči, taký je v poslednej dobe môj život. Klip sme robili spolu so Štefanom Lelovičom. Je jednoduchý a pre mňa krásny,“ opisuje Miro videoklip, ktorý stavia do kontrastu prostredie mesta a svet prírody.

Okrem novej piesne si Miro na záver roka pripravil pre svojich fanúšikov ešte jedno veľké prekvapenie – nový štúdiový album s názvom Milujem život svoj, ktorý oficiálne vychádza v piatok 27. novembra. Práve skladba Hora vznikla ako úplne prvá zo všetkých pesničiek na albume a stala sa jeho titulným singlom. Album Milujem život svoj sa do diskografie Mira Jaroša zapíše ako v poradí šiesty štúdiový album. Prináša pestrú kolekciu 14 skladieb, ktoré vznikali postupne s prestávkami od roku 2015 až dodnes. Spoločným menovateľom piesní na novom albume sú silné a otvorené výpovede. Ako Miro sám hovorí, jeho nový album je odrazom výrazného vnútorného vývoja, ktorý sa v ňom odohral za posledné roky.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z markiza