31. 03. 2021 16:55 | markiza.sk

Z markizáka vypadlo priznanie. A nie je v tom sám!

Bonzol aj ďalších mužských kolegov.

Miroslav Held
Miroslav Held Foto: Instagram/miroslavheld

10 minút o športe - to je názov relácie, ktorú vám prinášame každú stredu o 16.00 h na webe tvnoviny.sk. Jej moderátorom je Miroslav Held, ktorý tvorí zostavu športových redaktorov Markízy.

Prečo 10 minút o športe a nie 15, ako vyzerá jeho príprava a akí sú hostia, ktorých má vo svojej relácii, to všetko sa dozviete v rozhovore s Mirom Heldom, ktorý nájdete pod fotkou nižšie.

Okrem toho sa dozviete, aká bola jeho cesta do Markízy, aký je jeho vzťah športu a, čo je rovnako zaujímavé, Mira oslovil jeden markizácky projekt, ktorý by ste možno nečakali. A nie je v tom sám...

Aká bola tvoja cesta do Markízy?

Vyštudoval som žurnalistiku v Bratislave a 10 rokov som pracoval v inej televízii ako športový redaktor a moderátor. Tam ma vycepovali starí bardi ako Dušan Gabáni či Miro Michalech.

Cesta do Markízy bola z Gagarinovej ulice po D1 cez Sitinu do Záhorskej Bystrice. Vlastne som sa presunul jedného konca hlavného mesta na druhý (smiech). Teraz vážne, prišla ponuka, ktorá ma oslovila a doteraz som neoľutoval.

Okrem toho, že si redaktor Športových novín, si aj vedúci vydania. Čo presne to znamená?

Práve to bola tá ponuka, ktorá najviac zavážila pri mojom rozhodovaní o zmene zamestnania. Vedúci vydania je zodpovedný za to, ako večer diváci vidia Športové noviny. Po rokoch „redaktorovania“ som navyše cítil istú únavu materiálu. Práca „šporťáka“ je totiž najmä po večeroch a víkendoch, čo sa časom na každom podpíše. Niekto to zvláda zle, iný ešte horšie. Športový redaktor musí obetovať veľkú dávku svojho voľného času, ako aj súkromného života, rovnako ako takmer všetci novinári.

Ako vyzerá tvoj pracovný deň?

Začína sa už deň vopred, keď si v hlave podľa plánu výrob utriasam, čo a ako by mohlo byť v scenári. Na druhý deň, cca okolo obeda, po komunikácii s redaktormi pripravím nástrel scenáru vysielania, ktorý sa upravuje až do večera. Sledujem agentúry, iné televízie, denníky, ďalej komunikujem s redaktormi a aj s naším šéfredaktorom Martinom Lisým. Všetci sa snažíme, aby divák dostal v Športových novinách to najzaujímavejšie, čo priniesli posledné hodiny, aby sme boli objektívni a dynamickí. Divák by mal mať po našich správach pocit, že sa dozvedel všetko podstatné, zároveň spracované najzaujímavejšou možnou formou. To znamená, že chýbať nesmie ani ľahký bulvár.

Mnohokrát ide o búrlivé debaty, čo v scenári mať a čo vyhodiť. Jeden kolega hovorieval, že spravodajstvo je živý organizmus a to platí. Mojím cieľom je, aby boli po odvysielaní spokojní diváci, ako aj kolegovia.

Športové noviny sú silná značka a každému v tíme ide o to, aby to tak zostalo. Reportáže, ktoré odvysielame, majú často ohlas – a to je podľa mňa ten správny tlak, ktorý nedovoľuje veci odfláknuť. Aspoň pre mňa.

Ako vznikol koncept 10 minút o športe? Prečo 10, prečo nie 15?

Nápad som nosil v hlave už dlhšie, vyskúšal som si najskôr ohlas na mojom Instagrame a potom ma oslovili ľudia z televízie, či túto ideu trošku neposunúť. Tak vznikla 10-minútovka. A prečo 10 minút? Subjektívne, je to pre mňa akceptovateľná dĺžka na rozhovor pri každodenných povinnostiach. Nezaberie vám to pol hodinu alebo hodinu, no dozviete sa to najzaujímavejšie a aktuálne o konkrétnom hosťovi, za jeden rýchly lockdownový obed pri stole alebo na WC (smiech).

Hoci ide o, povedzme, len 10 minút, príprava rozhodne zaberie oveľa viac času. Ako to vyzerá u teba?

Relácia má premiéru vždy v stredu po 16:00 na webe tvnoviny.sk, no prednahráva sa vždy v pondelok. Pri 10-minútovom rozhovore o športe je viac času ísť pri témach do hĺbky ako pri bežnom spravodajstve, vnímam to ako nadstavbu Športových novín. Od momentu, ako mi hosť potvrdí účasť, sa začína príprava. Jej dĺžka je rôzna, mávam aj prestávky.

Vo svojej desaťminútovke mávaš zaujímavých hostí. Kto ti doteraz sadol najviac? Mal si aj nepríjemnú skúsenosť, napr. čakal si, že daný človek bude príjemný a bol to úplný opak?

Nepríjemnú skúsenosť nemám, pretože ak už športovec prijme pozvanie do relácie, vie, čo ho čaká. Síce nevie, na čo konkrétne sa budem pýtať, pretože otázky dopredu zásadne neposielam, no približné okruhy sa vždy dozvie dopredu. Vyslovene nepríjemný pocit som z rozhovoru nemal nikdy, niekedy si sám pre seba poviem, že som to mohol zvládnuť lepšie, alebo som sa mal nejakej téme venovať, alebo v nej povŕtať viac. Ak mám z pozície vedúceho vydania čiastočne usmerňovať kolegov pri tvorbe správ, sám latku podliezať nemôžem, takže som svoj najväčší kritik. 

Športu sa venuješ pracovne, je neoddeliteľnou súčasťou aj tvojho súkromného života? Venuješ sa niečomu aktívne alebo iba pasívne?

Nikdy som nebol aktívny športovec. Rád si v zime zalyžujem, zabicyklujem. Som aktívny typ, ale v zmysle, že neobsedím a musím sa stále niečím zamestnávať. Od jari do jesene som skoro stále v záhrade, kde niečo prerábam, sadím a vymýšľam, ako to prerobiť znova. Raz to bude podľa predstáv a potom to znova prerobím... Veľa času trávim so synom a na prechádzkach so psami, takže pohybu mám dosť.

Miro na fotke so svojím takmer trojročným synom Jakubom:

Pasívne som veľký fanúšik formuly 1. Nevynechám žiadne preteky, s kamarátom sa tento rok plánujeme ísť pozrieť na nejaké aj naživo, keďže vlani nám to nevyšlo. Úprimne, inak však doma šport v televízii veľmi nesledujem – snažím sa vypnúť.

Vysnívané stretnutie so športovou legendou/ikonou?

Nedávam si také ciele. Rád by som zažil F1 na vlastnej koži v talianskej Monze. To je však cieľ, ktorý si hádam v najbližších rokoch splním.

Prezraď niečo zo svojho súkromia - záľuby, niečo nezvyčajné, niečo, čo o tebe nevie nikto príp. iba najbližšie okolie.

Mám rád reality šou – momentálne si úplne užívam Svadbu na prvý pohľad. V redakcii však nie som jediný takýto prípad.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z markiza