12. 06. 2013 15:00 | BRATISLAVA, Reflex

Na Slovensku nemôžete dať dieťaťu meno Broskyňa alebo April

Dôvodom je, že platia isté zákonné pravidlá.

matka a jej bábätko
matka a jej bábätko Foto: Shutterstock.com

Ak si myslíte, že ste pre svoje dieťatko zvolili príliš exotické meno typu Santiago, Tristan, Mohamed, Ahmed, Bolero, či Rosalinda - ste na omyle.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com
 
Takéto mená možno považovať už skôr za tie bežnejšie. Vieme, kedy si rodičia pri výbere mena nechali azda až príliš popustiť uzdu fantázii.

Dali by ste svojej dcérke meno Zastávka autobusu číslo 16? V Írsku takto svoje novonarodené dievčatko pomenoval mladý manželský pár.

Nechápavo na rodičov pozeral nielen personál nemocnice, ale konať začali aj írske úrady. Dovtedy v tejto krajine rodičia mohli totiž pomenovať dieťatko akokoľvek .

V roku 2008 novozélandský súd zaoberajúci sa rodinnými záležitosťami nariadil rodičom zmeniť krstné meno dcérky (9), ktorú pomenovali Talula tancuje havajský tanec hula. Išlo o to, že vraj po deviatich rokoch to má na malú Talulu negatívny vplyv. Dnes je z nej Amanda.

Títo rodičia však neboli jediní, ktorí sa snažili byť až príliš kreatívni. Keď modelka Agáta Hanychová otehotnela - vyhlasovala:

Agáta Hanychová
Foto: Facebook
 
Harant mi prišlo ako vtipné meno. Kým v Česku by dieťatko Harant pomenovať mohli u nás by to extravagantnej modelke neprešlo. Dôvodom je legislatíva.

Niektoré mená patria medzi zakázané

Takto by sa vaše dieťa nemohlo volať - V8, Anal, Lucifer, Zeus, Adonis, bodka, dvojka, osmička, či električka 15. Áno, stále hovoríme o krstných menách - tieto v minulom roku odmietli schváliť novozélandské úrady vzhľadom na ujmu, akú by v budúcnosti mohli dieťaťu spôsobiť.

matka a jej bábätko
Foto: Shutterstock.com
 
Na svete rovnako nebude ani jedno dieťa, ktoré by malo namiesto krstného mena len bodku. Nebudú ani potomkovia označovaní poradovou číslovkou 2., 3. či 5. podľa toho, ako prichádzali na svet.

A neprešli ani ďalšie prípady, keď rodičia boli až príliš kreatívni -  napríklad krstné mená, ktoré v preklade znamenajú - polnočné šampanské, či značka cigariet, ktorými chceli rodičia pomenovať dvojčatá.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy