28. 06. 2013 07:00 | BRATISLAVA/LONDÝN, TV Markíza

Vieme, ako na zlý cholesterol. Musíme si brať príklad z Eskimákov

V tele si zaň človek väčšinou môže sám, pretože má zle stravovacie návyky.

Cvikla - ilustračná snímka.
Cvikla - ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Počuli ste už o portfolio diéte? A možno by sa vám dosť zišla. Pomáha proti zlému cholesterolu. Ten môže spôsobovať ochorenia srdca a arterosklerózu. Preto si jeho množstvo v tele mnohí strážia. Podľa slovenských vedcov na boj s ním netreba lieky.

Za zlý cholesterol v tele si väčšinou človek môže sám - zlými stravovacími návykmi. Z Londýna prichádza nová diéta.

„Portfolio diéta je nový prístup k znižovaniu cholesterolu v krvi. A je klinicky dokázané že môže znížiť cholesterol v krvi až o 25 percent,“ tvrdí kardiologička Petra Priebojová z londýnskej nemocnie Guys and St. Thomas hospital.

Diéta má jednoduchý základ - mandle, sója, rastlinné zložky, ktoré nájdete v maslách a olejoch i rozpustná vláknina, ktorú obsahujú obilniny a citrusy.

„Je tam pätica vitamínov B3, B6, B9, B12 a lecitín. Pokiaľ máte tieto látky v tele, zaisťuje vám to, že ten zlý cholesterol sa nebude v tele hromadiť. Túto komplexnosť musíte v strave zabezpečiť,“ tvrdí lekár Vojtech Pálházy.

Spomínané vitamíny nájdete v týchto potravinách:

B3 - tuniak, losos, pečeň, zeler

B6 - špenát, cesnak, kapusta, karfiol, zemiaky

B9 - šošovica, cvikla, karfiol, špargľa

B12 - kreveta, vajcia, červené mäso, mlieko

Najmenej trápia srdcovo-cievne ochorenie Eskimákov. Jedia totiž veľa rýb. A práve rybí tuk pomáha zlý cholesterol znižovať.

Pre zdravý život by nás mali títo ľudia čo-to naučiť.
Pre zdravý život by nás mali títo ľudia čo-to naučiť. Foto: Internet
 
A odborníci radia, aby sme Eskimákov kopírovali a zobrali si z nich príklad. Aspoň dvakrát týždenne by sme si mali dopriať v jedálničku tie morské ryby.

Zlý cholesterol roznáša po tele tuk. Lepí sa na steny tepien a tým ich zužuje. To vedie k zvýšenému riziku srdcového infarktu a mŕtvice.

Na Slovensku vo vekovej kategórii nad 60 rokov až 61 percent členov tejto skupiny má srdcovocievne ochorenia. To znamená, že niekde robíme chybu.

No podľa najnovších štatistík za posledných 20 rokov počet úmrtí následkom srdcovocievnych ochorení výrazne stúpol. Napriek tomu aktívne sa o svoje zdravie nezaujíma ani len percento z nás.
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy