31. 07. 2013 10:00 | BRATISLAVA, Redakcia MyŽeny.sk

Viete, aký ste fototyp? Poradíme vám, ako sa krásne opáliť

Radí odborníčka na dermatológiu a estetickú medicínu Alena Pallová.

opaľovanie
opaľovanie Foto: Shutterstock.com

Opaľovanie je neodmysliteľnou súčasťou leta a dovoleniek. Ak chcete získať krásny bronz, ktorým sa v lete pýšia celebrity, stačí sa riadiť niekoľkými jednoduchými pravidlami. Ako sa opáliť do bronzova, vyhnúť sa starnutiu pokožky a čo robiť pri spálení, radí odborníčka na dermatológiu a estetickú medicínu Alena Pallová z Inštitútu estetickej medicíny.

Za všetko môže UV žiarenie

Ako vlastne vzniká krásny bronz na našej pokožke? Za všetko je zodpovedné ultrafialové (UV) žiarenie. Je prirodzenou súčasťou slnečných lúčov, hoci pre ľudské oko je neviditeľné. Na zemský povrch dopadajú jeho dva typy - UVA a UVB. Za stmavnutie, ale aj spálenie pokožky je zodpovedné UVB žiarenie, ktoré preniká do jej povrchových vrstiev. UVA žiarenie je síce menej agresívne, ale preniká do pokožky hlbšie a spôsobuje jej starnutie.

„Intenzita UVB žiarenia, a teda aj hrozba spálenia, sa mení podľa miesta a času. Narastá hlavne v letných mesiacoch. Žiarenie silnie aj keď ste bližšie k rovníku, takže na dovolenke v Stredomorí alebo afrických krajinách si treba dávať väčší pozor. To isté platí, aj pokiaľ sa chystáte do hôr, pretože vo vyšších nadmorských výškach ste menej chránení zemskou atmosférou. Naopak, intenzita UVA žiarenia je viac-menej stála počas celého roka," vysvetľuje Alena Pallová.

Ktorý opaľovací krém si vybrať?

Regály supermarketov sú zaplnené opaľovacími krémami s rôznymi vlastnosťami, konzistenciami a ochrannými faktormi. Ako si vybrať ten správny, aby ste sa vyhli spáleniu? Známy ochranný faktor označovaný aj SPF určuje mieru ochrany pred UVB žiarením. Ochranný faktor opaľovacích krémov sa delí na nízky s hodnotou do 10, stredný s hodnotami do 30, vysoký s faktorom do 50 a veľmi vysoký s faktorom vyšším ako 50.

Faktor v praxi udáva, ako dlho môžete byť na slnku bez spálenia pokožky. Napríklad, ochranný faktor 15 znamená, že môžete byť na slnku 15-krát dlhšie ako bez natretia. Moderné opaľovacie krémy poskytujú tiež ochranu aj pred UVA žiarením, ktorú udáva ochranný faktor UVA PF.

Radí odborníčka na dermatológiu a estetickú medicínu Alena Pallová z Inštitútu estetickej medicíny.
Radí odborníčka na dermatológiu a estetickú medicínu Alena Pallová z Inštitútu estetickej medicíny. Foto: Kharisma
 
„Odporúčaná dávka opaľovacieho krému pre priemerného človeka sú až dve polievkové lyžice na jedno natretie. Aj keď sa môže zdať, že je to veľa, ak nanesiete menšie množstvo, nedosiahnete porovnateľnú ochranu. Krém nanášajte najmenej pol hodinu pred tým, ako sa vystavíte slnečným lúčom. Ďalej sa krémujte minimálne každé dve hodiny. Určite nepoužívajte krémy, ktoré nie sú vodeodolné, pretože s každým namočením sa zmývajú," radí Alena Pallová.

Prvý deň sa neopaľujte dlhšie ako 5 minút na jednej strane tela. Trvanie opaľovania zvyšujte postupne, ale vyhnite sa času medzi 11:00 dopoludnia a 15:00 popoludní. Nezabúdajte piť veľa vody a noste slnečné okuliare s UV filtrom.

Fototyp kože vám prezradí, ako sa opaľovať

Pred tým, ako sa pustíte do opaľovania, mali by ste poznať fototyp svojej pokožky. Ten vám napovie mnoho o tom, koľko môžete ostať na slnku a pre aký ochranný faktor krému sa rozhodnúť. Odtieň ľudskej pokožky určuje množstvo pigmentu melanínu, ktorý slúži na jej ochranu pred ultrafialovým žiarením. Tmavšia pokožka ho má viac, a preto je lepšie chránená voči nepríjemnému spáleniu. Podľa množstva melanínu sa pokožka ľudí delí na šesť fototypov.

FOTOTYP 1

Ľudia patriaci k fototypu 1 sa vyznačujú svetlou pokožkou, blond alebo ryšavými vlasmi a často aj pehami. Ak patríte k fototypu 1, určite z vlastnej skúsenosti viete, že namiesto opálenia vaša pokožka pri vystavení slnku skôr sčervená. Opaľovaniu by ste sa mali radšej vyhýbať a používať krém s vysokým ochranným faktorom.

FOTOTYP 2

Ľudia patriaci k fototypu 2 so svetlou pokožkou a blond alebo svetlohnedými vlasmi by sa mali opaľovať len krátko a tiež sa nesmú zabúdať natrieť sa krémom s vysokým ochranným faktorom.

FOTOTYP 3

Majitelia svetlohnedej pokožky fototypu 3 si môžu užívať opaľovanie. Aj oni sa môžu spáliť, ale pri správnej starostlivosti a aplikácii opaľovacieho krému so stredným ochranným faktorom by sa mali vyhnúť problémom.

FOTOTYP 4

Ak sa ponášate na obyvateľov Stredomoria s olivovou pokožkou a tmavými vlasmi, patríte k fototypu 4. Opálite sa ľahko a spálenie sa vám väčšinou vyhýba. Aj vy by ste ale nemali zabudnúť používať opaľovací krém so stredným alebo nízkym ochranným faktorom.

Ľudí s fototypom 5 a 6 sa na Slovensku väčšinou nenájdete, stretnete sa s nimi skôr v arabských a afrických krajinách.

Ako si poradiť s nepríjemným spálením

 Ak sa Vám predsa podarí spáliť, nezúfajte, na všetky ťažkosti existuje liek. „Na spáleniny odporúčam použiť prípravky s obsahom pantenolu, ktoré bežne dostať v lekárňach. Tradičné riešenie, ktoré poznali už naše staré mamy, je natrieť spálené miesto smotanou. Tá nielen že príjemne chladí, ale obsahuje bielkoviny, ktoré pokožka použije pri regenerácii. Ľuďom so svetlejšou pokožkou odporúčam ešte pred začiatkom leta užívať betakarotén, ktorý zvyšuje odolnosť voči spáleniu. Ak trpíte alergiou na slnko, môžete po porade s lekárnikom pred letom začať užívať antihistaminiká. Tie navyše zmierňujú svrbenie pri spálenej pokožke," dodáva Alena Pallová.

Opaľovanie
Foto: Shutterstock.com
 

Krásne opálenie je jeden z najlepších suvenírov, ktorý si možno priniesť z dovolenky. Ak sa budete vystavovať slnku obozretne a použijete správny krém, budete nielen skvele vyzerať, ale vyhnete sa aj nepríjemnému spáleniu a zdravotným ťažkostiam.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy