16. 07. 2015 13:18 | BRATISLAVA/Simona Miazdrová

Patrí k detoxikácii aj očista hrubého čreva?

Najlepšia hygiena je pravidelná stolica. Podľa odborníka, ak chce niekto vyčistiť motor, neznamená to, že by mal začať kefou drhnúť výfuk.

Piercing - ilustračná snímka
Piercing - ilustračná snímka Foto: shuterstock.com

Naše telo je náš chrám. Aby sme sa v ňom cítil dobre, musí byť čisté. Existujú rôzne formy ako to dosiahnuť. Mnohé by však nemali patriť k štandardným procesom. Často skloňovaní klystír totiž môže pri neodbornej očiste hrubého čreva skôr uškodiť ako pomôcť. Navyše sú aj iné cesty.

Starí Číňania považovali hrubé črevo za príčinu všetkých chorôb. A na udržiavanie si dobrej postavy s ním experimentovali už aj v starom Egypte. Používali rôzne preháňadlá na prírodnej báze, vrátane ricínového oleja.

Dnes je ale zdá sa všetko inak. A to najmä kvôli zdravotným problémom, ktoré to môže spôsobiť. Čo ale stále platí je, že v hrubom čreve žije veľké množstvo baktérií, vírusov, mikroorganizmov alebo plesní dobrých pre náše telo.

„Je to súčasť nášho organizmus a je dôležité v akom stave to máme. Treba byť opatrní pri očistách," upozorňuje odborník na zdravú stravu Igor Bukovský. Jedným dychom však dodáva, že v črevách za roky „nemáme nánosy odpadu", ktoré sa tam hromadia a musíme sa ich zbaviť.

A preto sa čoraz viac odborníkov prikláňa aj k verzii, že očista organizmu nemá s hrubým črevom nič spoločné. Ak teda chceme telu pomôcť mali by sme to zobrať takpovediac z iného konca.

„Treba zastaviť prívod škodlivín, napr. údeniny, vnútornosti a mastné jedlá, ako aj potraviny plné farbív a chemikálií. To je kľúčové opatrenie. Máme množstvo detoxikačných mechanizmov, ale treba ich nechať pracovať," vysvetlil

A ako to sú? Treba mať pravidelnú stolicu, ktorú dosiahneme vyváženou stravou a pohybom. Nie je to pritom nič komplikované. Zdravý životný štýl si však treba udržiavať dlhodobo.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy