30. 10. 2015 15:34 | BRATISLAVA/Zuzana Gálisová

Malý sprievodca etiketou. Ako správne čítať pozvánky?

Prečítajte si aj to, čoho sa máme na spoločenských akciách vyvarovať.

1i4A.ilustracna_snimka_.jpg
1i4A.ilustracna_snimka_.jpg Foto: shutterstock.com/lculig

Blíži sa koniec roka a s ním určite dostane niekoľko pozvánok na rôzne recepcie, bankety či firemné večierky. Je len na vás, či prijmete pozvanie od hostiteľa alebo nie. Odborníka na etiketu a protokol sme sa opýtali ako máme správne čítať skratky na pozvánkach, aby ste nevyrobili spoločenské faux pas.

Tipy pozvánok

R.S.V. P.

Ak máte na pozvánke napísané iba tieto štyri písmená - réspondez s´il vous plait - ráčte hostiteľovi na pozvánku odpovedať. Podľa etikety si totiž takýto typ pozvánky vyžaduje potvrdenie účasti pozvaného.

„Slušnosť káže reagovať v lehote uvedenej na pozvánke. Mali by sme si uvedomiť, že pozývajúci si dal s podujatím námahu, pripravil pohostenie, program a do prípravy akcie investoval veľa času aj peňazí. Ak sa na akcii nechcete alebo nemôžete zúčastniť, jednoducho to čo najskôr oznámte pozývajúcemu, aby mohol prípadne osloviť niekoho iného a využiť voľné miesta. Má to etickú i finančnú rovinu. Ani vám by sa isto nepáčilo, ak by ste napr. na svoju svadbu pozvali 100 ľudí a prišlo by vám len 60. No za 40 neobsadených miest by ste aj tak museli zaplatiť," vysvetlil pre tvnoviny.sk odborník na etiketu a protokol Marek Trubač.

R.S.V. P./ Regrets Only

Na takýto typ pozvánky odpovedajte iba vtedy, ak sa na akcii nemôžete zúčastniť. Podľa Trubača je toto stále častejšia forma, kedy pozývajúci ráta s tým, že väčšina pozvaných sa zúčastní a nemusí ich zaťažovať posielaním potvrdzujúcich e-mailov či telefonátmi. Na pozvánku reagujú iba tí, ktorí na podujatie prísť nemôžu.

Skratky na pozvánkach

V diplomatických kruhoch, prípadne pri štátnych slávnostných podujatiach sa používajú aj tieto skratky:

s.t. (sine tempore) - príďte presne

c.t. (cum tempore) - čas príchodu je voľný

p. m. (pour memoire) - pre pripomienku

S partnerom alebo bez neho

Častým prehreškom voči protokolu a etikete býva, že pozvaný si na podujatie automaticky zoberie aj partnera alebo partnerku. V takýchto prípadoch nestrápňujeme len seba, ale hlavne svojho partnera, ktorý napr. nemá stoličku v sále či pri slávnostnom stole.

Trubač radí, aby ste si pozvánku vždy pozorne prečítali. Ak na nej nie je uvedené, že PLATÍ PRE 2 OSOBY alebo PÁN XY S PARTNERKOU, na akcii musíme účasť polovičky oželieť.

Ak vás niekto neformálne ústne pozve, nie je vôbec hanbou sa ho opýtať, či môžete prísť s ňou.

14. Ples v opere, manželia Malachovskí, Ján Kubiš (foto: Orange)
14. Ples v opere, manželia Malachovskí, Ján Kubiš (foto: Orange)
 

Čoho sa na akcii vyvarovať

Azda najväčším neduhom hostí býva nedochvíľnosť. Ak sme pozvaní na slávnostný koncert, premiéru v divadle alebo štátny banket (slávnostnú večeru), nepatrí sa meškať.

„Budeme tí, kvôli ktorým sa musí postaviť celý rad už usadených hostí alebo vyrušíme úvodný prípitok a každý sa bude v tej chvíli pozerať iba na nás. Ak však ideme na recepciu, kokteil, rockový koncert či veľký firemný večierok v neformálnom prostredí s voľným sedením či státím, môžeme si dovoliť prísť aj neskôr," odporúča Trubač.

Na spomínanú recepciu by sme však nemali meškať viac ako 15 min. Býva totiž zvykom, že hostiteľ tento čas venuje vítaniu prichádzajúcich hostí. Ak by sme predsa len na recepciu prišli ešte neskôr, patrí sa hostiteľa vyhľadať a aspoň neformálne sa s ním pozdraviť a poďakovať za pozvanie.

Čo si obliecť a nestápniť sa

Pozvánka je síce malý kúsok tvrdého papiera, no má mimoriadny význam. Ak vás pozýva skúsený hostiteľ, pozvánka obsahuje všetko, čo pre účasť na podujatí potrebujete vedieť.

Dátum a čas konania, miesto, adresu, kontakt na organizátora, počet pozvaných osôb a samozrejme aj dress code, teda vyžadované oblečenie. Dokonca na mnohé slávnostné podujatia vás bez pozvánky ani nevpustia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/Nataliia Zhekova
 
 

V ďalších prípadoch postačí, že ste napísaný v tzv. guest liste - zozname. Ak na pozvánke dress code chýba, uvažujme o aký druh podujatia ide a podľa toho sa môžeme aj sami vhodne obliecť. Prípadne môžeme zavolať na kontaktné číslo a overiť si zvyklosti.

Ak vás pozývajú na firemnú párty spojenú s hraním bowlingu v športovom pube, prispôsobíme tomu aj naše oblečenie.

V prípade, že je to premiéra do SND, minimálne by sme mali voliť dress code forma, čo znamená dámy tmavé šaty, prípadne kokteilky a páni tmavý oblek s kravatou, či motýlikom.

„Vo všeobecnosti však platí, že ak sa podujatie koná doobeda, povolené sú svetlé tóny farieb u dám i u pánov. Popoludní volíme tmavšie farby ako tmavosivá, tmavomodrá a večeru už kraľuje u mužov len čierna, prípadne tmavomodrá s bielou košeľou a čiernou obuvou. Dámy by takisto mali k večeru voliť už striedmejšie a menej pestré modely a tmavú obuv," dodáva Trubač.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 


VIAC Z My ženy