03. 11. 2015 06:00 | BRATISLAVA/zg

Viete, kedy máte vyzerať ako z Raňajok u Tiffanyho?

Odborník na etiketu nám vysvetlil všetky "pikošky" zo sveta spoločenského obliekania.

Na archívnej snímke Audrey Hepburnová vo filme Raňajky u Tiffanyho.
Na archívnej snímke Audrey Hepburnová vo filme Raňajky u Tiffanyho. Foto: TASR/AP
Typy spoločenského oblečenia podľa etikety.
Ilustračná snímka.
Na archívnej snímke francúzska herečka Audrey Tautou pred otvorením berlínskeho festivalu.

O tom ako správne prečítať pozvánku na spoločenskú akciu sme vás už informovali v našom článku. Dnes vám chceme predstaviť jednotlivé typy oblečenia na rôzne akcie. Od tých základných, pracovných stretnutí až po štátne recepcie.

Odborník na etiketu a protokol Marek Trubač pre tvnoviny.sk podrobne rozpracoval, čo ktorý dress code znamená. Ak sa v najbližších dňoch chystáte na nejaký večierok alebo párty, či vážnu spoločenskú udalosť, určite si prečítajte jeho odporúčania a rady.

Čo je Dress code?

Casual

Je to voľno časové neformálne oblečenie, zväčša športového strihu. Je to vhodné na neformálne akcie, stretnutie zamestnancov (teambuilding), oslavu v pube, krčme, športové popoludnie a pod.

Muži - tričko (pulóver, šortky), nohavice i rifle
Ženy- tričko a sukňu alebo nohavice.
Športová obuv, sandále, šľapky.

Dressy Casual

Neformálne oblečenie, ale nie športové na neformálne spoločenské a firemné akcie

Muži - košeľa a nohavice, topánky (môže byť aj sako)
Ženy - košeľa, sukňa/nohavice, topánky (môže byť aj sako)

Business Casual.
Business Casual. Foto: shutterstock.com /www.BillionPhotos.com
 

Neformálny biznis štýl obliekania. Má rôzne úrovne - Relaxed, Classic a Smart (najvyššia). Používa sa pri firemných večierkoch na úrovni reštaurácie, spoločenské podniky nižšej formálnej úrovne, medzištátny futbalový, či hokejový zápas, dostihy a pod.

Vrchný a spodný diel odevu môže byť iný a variabilne vyskladaný (sako/blazer - rôzne farby, pásiky aj káro, zvlášť nohavice/sukňa, môžu byť aj kvalitné džínsy, košeľa nemusí byť biela, obuv nemusí byť čierna).

Muži - košeľa (farebná, pásikovaná, károvaná) a rifle/nohavice, sako + tričko a rifle/nohavice, sako + košeľa a rifle/nohavice. Kravata nie je potrebná, prípadne môže byť rôznych farieb aj vzorov.
Ženy - blúzka a sukňa, sako + blúzka a sukňa/nohavice, sako + pulóver a nohavice, nohavicový kostým + blúzka.

Business Formal

Formálny biznis štýl obliekania. Vrchný a spodný diel odevu z rovnakého materiálu. Tento štýl je vhodný na obchodné rokovanie, stretnutie s klientom, ale aj na slávnostnejší pracovný obed, či večeru už volíme štýl oblečenia typu FORMAL - tmavý zväčša čierny, tmavomodrý, tmavohnedý oblek s bielou alebo svetlou košeľou a viazankou, či motýlikom. Všeobecne platí, že čím významnejšie podujatie a čím neskôr k večeru, tým tmavší oblek a aj tmavšia kravata (a menej vzorov)."

Muži - kvalitný pracovný oblek (môže byť svetlejší alebo károvaný/pásikovaný) + košeľa (môže byť aj farebná, jemné káro, či pásiky) s kravatou (motýlikom), elegantné topánky (hnedé alebo tmavé).
Ženy - elegantný sukňový kostým + blúzka, sako + puzdrové jednofarebné šaty, elegantný nohavicový kostým + blúzka/košeľa, dámske pančuchové nohavice a topánky s opätkom.

Business Formal.
Business Formal. Foto: shutterstock.com/Monkey Business Images
 

Pracovný oblek je spravidla svetlo, alebo tmavosivej farby (nemusí byť čiernej), z jednoduchšieho (odolnejšieho) materiálu, prípustný je aj menčestrový vzor, prúžky a jemné káro.

Tento štýl oblečenia je vhodný na firemné a spoločenské podujatia počas dňa, recepcie, rauty, pracovné obedy a večere. Ale POZOR, na večer po 18.00 h si už svetlý oblek ani kostým neobliekajte, večeru vládne tmavá.

Coctail Attire

Je to koktejlové spoločenské odievanie. Je vhodné na recepciu, krst knihy alebo CD, DVD, vernisáž, slávnostný koncert, spoločenské a firemné podujatie vyššej kategórie, záhradnú slávnosť.

Muži - tmavý oblek + biela košeľa a kravata (motýlik), tmavé topánky.
Ženy - krátke koktejlové šaty (nad kolená), krátky dvojdielny kostým tmavšej farby, Dámske pančuchové nohavice a lodičky

Formal (Dress)/Dark Suit

Klasické spoločenské odievanie (podobné ako koktejlové). Nič nepokazíte, kde v takto prídete oblečení na spoločenské a firemné podujatia vyššej kategórie, firemné plesy, firemné večierky, svadbu, recepciu, slávnostné koncerty, premiéry divadla, opery, vernisáže, protokolárne podujatia.

Muži - tmavý oblek + biela košeľa (bez pásikov a kára)a tmavá kravata (motýlik), (iba) čierne topánky.
Ženy - počas dňa - krátke koktejlové šaty, lodičky, prípadne elegantný kostým. Ženy - večer - dlhé spoločenské šaty, príp. dvojdielne šaty, dámske pančuchové nohavice a tmavé lodičky.

Black Tie Optional

Slávnostný večerný odev. Na vyslovene slávnostné podujatia už musíme vyberať obleky slávnostného typu (tzv. ceremonia), zásadne len čiernej farby a s lesklejšou látkou. Svetlomodrá, žltá, alebo svetlobéžová kravata, a takisto iná ako biela košeľa sú neprípustné!

Súčasný trend v modernom slávnostnom odievaní mužov dokonca zavádza až striktne čierno-bielu kombináciu. Čierny oblek, topánky, opasok, kravatu (motýlik) a bielu hladkú jednoduchú košeľu z kvalitnej bavlny (nezdobenú, bez prúžkov a vzorov). Ideálne s manžetovými gombíkmi.

Black Tie Optional - slávnostný večerný odev.
Black Tie Optional - slávnostný večerný odev. Foto: shutterstock.com/Africa Studio
 

Tento typ je vhodný na svadby, firemné plesy, recepcie, slávnostné spoločenské podujatia ako premiéra opery, divadelného predstavenia, slávnostná VIP premiéra filmu, alebo koncert vážnej hudby.

Muži - smokingové sako (tuxedo) s čiernymi nohavicami (šerpa na pás sa nepoužíva) + biela košeľa a konzervatívna tmavá kravata (motýlik - čierny, prípadne aj farebný v tmavých tónoch), čierne kožené topánky. Čierny, alebo tmavomodrý oblek + biela košeľa a tmavá kravata.
Ženy - dlhé večerné šaty, dvojdielne dlhé šaty, krátke čierne šaty, koktejlky, dámske pančuchové nohavice a lodičky.

Pri Black Tie Optional používame aj odvážnejšie módne doplnky, ako farebné šatky u pánov do saka, lesklé látky, výraznejšie šperky a náušnice u žien a pod.

Black Tie

Najvyšší a najčastejší stupeň spoločenského slávnostného odievania. Je to protokolárne podujatia vysokej kategórie, banket (oficiálna štátna večera), slávnostné spoločenské a firemné podujatia, svadba, slávnostná recepcia, divadelné predstavenie a slávnostný koncert pri príležitosti štátneho sviatku (založenia spoločnosti)

Typy spoločenského oblečenia podľa etikety.
Typy spoločenského oblečenia podľa etikety. Foto: shutterstock.com/antoshkaforever
 

Muži - smoking (tuxedo) čiže jednoradové, alebo dvojradové čierne sako s rozšírenou lesklou (hodvábnou) chlopňou, čierna hodvábna šerpa na pás, biela košeľa so zakrytými gombíkmi (môže byť aj tradičná) a manžetovými rukávmi. Čierne smokingové nohavice s lampasmi (pruhmi po vonkajších stranách), čierny (najlepšie viazací) motýlik a čierne lakovky.
Ženy - veľká večerná toaleta (dlhé šaty), dlhé dvojdielne šaty (dressy evening separate), ale aj „malé večerné šaty" - koktejlky (na menej honosné podujatia), dámske pančuchové nohavice a tmavé lodičky.

White Tie

Na veľmi oficiálne príležitosti. Je to spoločensky a protokolárne najvyšší stupeň odievania. Využíva sa na protokolárne podujatia najvyššej kategórie, banket (oficiálna štátna večera), slávnostné spoločenské a firemné podujatia, slávnostná recepcia za účasti prezidenta, monarchu (člena kráľovskej rodiny), divadelné predstavenie a slávnostný koncert pri príležitosti štátneho sviatku (založenia spoločnosti), ples, bál.

White Tie - spoločensky a protokolárne najvyšší stupeň odievania.
White Tie - spoločensky a protokolárne najvyšší stupeň odievania. Foto: shutterstock.com/Hrecheniuk Oleksii
 

Muži - čierny frak s hodvábnymi chlopňami a šosami s bielou vestou + košeľa so „stojáčikom" (zdvihnutým golierom) a biely (najlepšie viazací) motýlik. K tomu nohavice s lampasmi bez opasku a šerpy, čierne kožené lakovky.
Ženy - dlhá večerná toaleta, dvojdielne dlhé šaty alebo večerná róba s lodičkami, dámske pančuchové nohavice a dlhé rukavičky.

Na archívnej snímke francúzska herečka Audrey Tautou pred otovrením berlínskeho festivalu.
Na archívnej snímke francúzska herečka Audrey Tautou pred otovrením berlínskeho festivalu. Foto: TASR/AP
 


VIAC Z My ženy