21. 12. 2015 16:20 | BRATISLAVA/A.Leitmannova

V manželstve a zároveň oddelene? Spoznajte fenomén mingle vzťahu

Slovo mingle vzniklo spojením anglických slov married a single.

Svadba v kostole - ilustračná snímka.
Svadba v kostole - ilustračná snímka. Foto: shuttertock.com

V dnešnom svete už fungujú rôzne vzťahy a mladí ľudia začínajú preferovať skôr otvorené partnerstvo s deťmi, pred svadbou. Sú však aj takí, ktorí svadbu chcú, vezmú sa, ale predsa sú v niečom iní. Sú mingle.

Slovo mingle vzniklo spojením anglických slov married a single. Teda vydatá/ženatý a slobodný alebo skôr samostatný, nezávislý. Jednoducho povedané, je to pár, ktorý sa zosobáši, ale nežije v spoločnej domácnosti. Každý má vlastný byt, vlastné útočisko, svoje súkromie.

nevesta
nevesta Foto: Shutterstock.com
 

Sú finančne nezávislí, neobmedzujú sa. Takto žili a žijú páry možno už celé roky, len sa o tom nepísalo, nehovorilo a najmä to nemalo názov.

Nenormálny vzťah?

Podľa psychológa Dr. Tibora Hrozáňa by sme takýto vzťah nemali hneď pokladať za zlý, chybný alebo nenormálny. „Obsah „manželsky spoločne žijeme" je v skutočnosti v každej manželskej dvojici riešený individuálne tou samotnou dvojicou," hovorí.

Ako ďalej hovorí, rodina a jej život, správanie sa v manželstve, všetko sa mení, vyvíja. „Napríklad ochrana pri pohlavnom styku a následky jeho vykonávania sú dnes také bezpečné, ako neboli nikdy v histórii. Nezávislosť, ochrana, anonymita, ľahký pohyb v priestore - toto všetko je absolútne iné, ako bolo cele stáročia či tisícročia. Vplýva to aj na pomalé zmeny vo vzťahoch," vysvetľuje.

Pár- ilustračná snímka.
Pár- ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/Africa Studio
 

Ak sme nastavení, že partner pracuje v zahraničí a nemáme problém riadiť seba či výchovu spoločných detí, tak to nemusí byť problém. Potreba neustáleho dotýkania sa, nehy, erotiky, pomáhania si, zdieľania je podľa psychológa nutná len vtedy, ak ju človek veľmi chce alebo je na to zvyknutý.

„Ako psychológ by som povedal, že my často netrpíme preto, že sa nám niečo zlé deje, ale najčastejšie preto, že sa nám nespĺňajú očakávania a predstavy," dodáva.

Výhody a nevýhody mingle vzťahu

Výhody takéhoto vzťahu môžu byť viaceré. Psychológ Dr. Hrozáň ich vidí v tom, ak si obaja dobrovoľne určia hranice, princípy a náplne, v čom sa chcú, prípadne potrebujú stretať. To, čo nechcú, čo im nechýba, to do vzťahu ani nepchajú a umelo nedodávajú. Ani to od neho neočakávajú.

Ako psychológ by som povedal, že my často netrpíme preto, že sa nám niečo zlé deje, ale najčastejšie preto, že sa nám nespĺňajú očakávania a predstavy

Je to podľa neho relatívne slobodné prostredie pre oboch, zostávajú v ňom slobodne, samostatne a radi, ak sú voči sebe a zvolenému manželskému partnerovi zodpovední. Ak si nemajú, čo povedať, ak nemajú potrebu tráviť spolu čas, potom ich spoločný pobyt v malom priestore bytu ich často silne frustruje.

Nie je to však pre každého. Tento spôsob života neumožňuje bezprostredné a časté zdieľanie citov, informácií, spolupatričnosti. To môže viest k postupnej frustrácii či napríklad k emočnému zhrubnutiu, vyprázdneniu. Pretože, nech je doba akokoľvek rýchle sa meniaca, naše vnútorne, už až geneticky zakódované potreby a očakávania sa tak rýchlo meniť nebudú.

Aj niektorí Česi a Slováci poznajú mingle

Aj na Slovensku sú také páry. Žila tak aj Vierka s manželom. Obaja mali vlastné byty v inom meste, videli sa cez víkendy, každý deň si telefonovali. Žili tak asi polroka, potom sa však rozhodli žiť spolu. Aj preto, že dostali prácu v rovnakom meste.

Funguje tak aj režisér Jiří Menzel s manželkou Olgou Menzelovou. Spolu majú dcéru Evičku a Olga má s bývalým partnerom dcéru Aničku. Manželia žijú v oddelených domácnostiach, keďže režisér už potrebuje večer svoj pokoj a takto sa im žije lepšie.

Podobne je na tom aj americký režisér Tim Burton s manželkou Helenou Bonham Carter.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy