14. 03. 2016 19:42 | BRATISLAVA/TV Markíza

Očkovať alebo neočkovať? Lekárka predpovedá plnú čakáreň detí s osýpkami

Podľa WHO je alarmujúce, ak je zaočkovanosť detí pod 95 percent.

Očkovanie dieťaťa
Očkovanie dieťaťa Foto: shuterstock.com

Stovky slovenských rodičov odmietli nechať zaočkovať svoje deti. Lekári minulý rok nahlásili vyše 1 700 takýchto prípadov. Skúsená detská pediatrička tak predpovedá, že sa jej v ordinácii môžu začať hromadiť deti s osýpkami.

Na jednej strane sú pediatri v úlohe radcu, na druhej rodičia, ktorí sa musia rozhodnúť a na tretej zákon, ktorý jasne hovorí, že povinné očkovanie je pre všetkých „povinné."

Napriek tomu ho na Slovensku minulý rok odmietlo 1 754 rodičov. Z toho 623 kompletných a 1131 čiastočne odmietnutých povinných očkovaní.

Alarmujúca je zaočkovanosť pod 95 percent

Pod touto hranicou sa v rámci základného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke v ročníku narodenia 2013 ocitlo až päť krajov, v bratislavskom to bolo dokonca len niečo vyše 90 percent.

Poklesom zaočkovanosti pod spomínanú hranicu hrozí podľa svetovej zdravotníckej organizácie vznik epidémií chorôb, ktoré sa inak v krajine nevyskytujú, alebo len ojedinele.

Správca portálu slobodavockovani Marián Fillo zasa svoje deti už osem rokov neočkuje.

„Napríklad drvivá väčšina pediatrov je nad 50 rokov všetky tri choroby osípky ružienku prekonali sami a prežili to očividne, (smiech)....takže asi ani títo rodičia to nepovažujú za veľkú hrozbu," tvrdí.

Lekári ale hovoria z vlastnej skúsenosti. „Vždy poviem že si musia dať na misku váh toho, že po očkovaní nech aj pripustíme, že očkovanie urobí nejaké horšie prejavy ekzému a podobne ale čo je pre vás ako rodiča horšie to že vaše dieťa bude mať ekzém alebo to že vám zomrie na meningitídu", myslí si pediatrička Eva Prokopová.

Hoci niektorí rodičia volajú potom, aby bolo očkovanie dobrovoľné, trend je na strane zákona. Od roku 2013 sa počet odmietnutí výrazne znížil takmer o tretinu.

 Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy