18. 03. 2016 11:56 | BRATISLAVA/mm

Už žiadne vysmievanie! Vedci dokázali, že mužský soplík má opodstatnenie

Výskum prichádza z americkej John Hopkins University.

Chorý chlap - ilustračná snímka.
Chorý chlap - ilustračná snímka. Foto: shuterstock.com/Estrada Anton

Muža vždy skolí do postele soplík. Smejú sa ženy silnejšiemu pohlaviu. Vedci však teraz prišli s novým výskumom, podľa ktorého majú muži na to dôvod. Za všetkým stojí ženský pohlavný hormón estrogén.

Výskumníci z americkej John Hopkins University odobrali mužom aj ženám bunky z nosa, aby ich vystavili vírusom chrípky, ale aj estrogénu. A výsledok nenechal na seba dlho čakať. Ženský hormón totižto znižuje reprodukciu chrípkových vírusov. Posilnené bunky dokázali chorobe vzdorovať 24 až 72 hodín.

Druhým zistením je, že vedci už vedia, ktorý receptor estrogénu má protivírový účinok. Podľa vedúcej výskumu Sabry Kleinovej je ním receptor beta. Píše portál idnes.cz.

Na záver dodáva, že skúmali iba konštantne vysoké hladiny estrogénu, ktoré mávajú ženy len na hormonálnej terapii či s hormonálnom antikoncepciou. Preto pre reálne docenenie ženského hormónu by museli pracovať s ľuďmi a nie len s ľudskými bunkami.

Na druhej strane tvrdí, že výskum nebol márny, keďže ženský hormón má obrovský potenciál. „Estrogény majú vplyv na omnoho viac funkcií ako len na reprodukciu," uzavrela Kleinová.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy