25. 03. 2016 18:51 | KOŠICE/TV Markíza

Rady, ako sa zbaviť roztiahnutého tehotenského brucha

Nejde pritom len o kozmetickú vadu, nezriedka sa objavia i problémy s chrbticou.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Sú mesiace po pôrode, no stále vyzerajú ako tehotné. Mamičky často nevedia, ako sa roztiahnutého brucha zbaviť. Nejde pritom len o kozmetickú vadu, nezriedka sa objavia i problémy s chrbticou.

Martina porodila dvojičky. S roztiahnutým bruchom bojovala sedem rokov.

"Musím povedať, že celý čas počas môjho tehotenstva ma nikto neupozornil, že toto môže nastať, všetka iniciatíva vychádzala len z mojej strany," hovorí

Za roztiahnuté brucho môže väčšinou roztiahnutie svalov, tzv. diastáza.

"Tá môže vyvolávať určité chorobné stavy, najmä čo sa týka bolesti chrbáta, keďže priame brušné svaly sú veľmi dôležité pre vzpriamené udržiavanie tela," hovorí gynekológ.

Navyše nesprávnym dýchaním sa diastáza môže zväčšovať. Mamičky neraz vyhľadajú plastického chirurga.

 

Rizikovými faktormi diastáz priamych brušných svalov sú viacpočetné tehotenstvá, opakované tehotenstvá, ak je plod nadmerne veľký...

Problémy s nestiahnutým bruchom po pôrode častokrát súvisia s genetickými predispozíciami či životným štýlom. Už počas tehotenstva môžete prípadné komplikácie zmierniť striedmym cvičením. To častokrát pomôže aj po pôrode.

To či odrodíte tradične alebo cisárskym rezom na vznik diastázy nevplýva. Rozdiel je však pri následnej rehabilitácii vhodným cvičením.


VIAC Z My ženy