Live
Sledujte NAŽIVO: Vyjadrenie bratislavského primátora Matúša Valla ku komunálnym voľbám
Sledujte tu
31. 08. 2016 06:00 | BRATISLAVA/ prozeny.blesk.cz

10 potravín, ktoré nepatria do chladničky

Niektorí dávajú do chladničky ešte aj kávu. Prečítajte si, čo do nej nepatrí.

Skladovanie potravín v chladnička - ilustračná snímka.
Skladovanie potravín v chladnička - ilustračná snímka. Foto: shuttertock.com

Ak chceme, aby nám jedlo dlhšie vydržalo, hneď ho dáme do chladničky. Ale nie všetky potraviny do nej patria. Skladovanie jedla je hotová veda. Niektorým potravinám totiž chlad škodí. Píše prozeny.blesk.cz.

Rajčiny

Väčšina z nás ich dáva automaticky do chladničky. Ale po čase sú mdlé a múčne. Lepším riešením je sklad, komora a pokiaľ doma nemáte príliš teplo, tak aj kuchynská linka.

Banány

Vždy ich nechajte dozrieť mimo chladničky, inak vám rýchlo sčernejú. Pokiaľ ste si kúpili zelené banány a chcete, aby rýchlejšie dozreli, nechajte ich v papierovom vrecku pri izbovej teplote. V opačnom prípade ich schovajte na tmavšom a chladnejšom mieste.

Zemiaky

Chlad rozkladá škrob v zemiakoch, ktoré tak začnú sladnúť. Skladovať by ste ich mali na suchom, tmavom a chladnejšom mieste, ideálne v sklade. Predídete tak hnilobe a ich skoršiemu naklíčeniu.

Cibuľa

V chladničke ľahko splesnivie a zmäkne. Ideálne je pre ňu suché a tmavé miesto s nižšou izbovou teplotou. Nevystavujte ju priamemu slnečnému žiareniu a akonáhle ju načnete, umiestnite ju v uzavretom vrecku do priehradky na zeleninu.

Cesnak

Vynikajúcu chuť a vôňu bude mať ak ho budete skladovať v chladnej, suchej a priedušnej nádobe. Akonáhle ho načnete, spotrebujte všetky strúčiky do desiatich dní.

Uhorky

Vodnatá zelenina stráca v chladničke chuť a arómu. Navyše sa rýchlo kazí. Zatiaľ čo v suchej a chladnej komore vydržia aj dva týždne.

Káva

Niektorí majú pocit, že chlad zrnkovej káve pomôže. Ale z chladu stráca chuť aj vôňu, navyše pohltí aj ostatné pachy. Skúste radšej plechovku a suché miesto na poličke.

Med

Po čas začne v chladničke cukornatieť a neskôr môže stratiť svoju chuť. Izbová teplota je preňho úplne ideálna.

Bylinky

Rovnako ako káva, aj niektoré čerstvé bylinky pohlcujú pachy z chladničky. Prídu o svoju čerstvosť a vôňu. Nechajte ich radšej v hrnčeku s vodou.

Olivový olej

V chladničke stuhne a získa skôr podobu masla. Po zohriatí je síce použiteľný, dávať ho do chladničky je ale zbytočné.


VIAC Z My ženy