13. 10. 2016 09:00 | WASHINGTON/jd

6 trikov, ako odhaliť, či vám je partner neverný

Ak sa správa takto, je možné, že vás podvádza.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Pochybujete o tom, že vám váš partner hovorí pravdu? Alebo neveríte niekomu z vášho okolia? Psychológovia prichádzajú stále s novými spôsobmi, ako neveru odhaliť. Business Insider priniesol šesť rád ako zistiť, či má pred vami niekto blízky tajnosti.

Spýtajte sa na názor priateľa

Nezainteresovaní ľudia majú väčšinou dobrú schopnosť odhaliť, ak niečo v cudzom vzťahu neklape. Testovali to aj psychológovia. Zavolali si niekoľko párov a jednému z partnerov zaviazali oči. Druhý z páru musel dávať svojej polovičke inštrukcie, čo má kresliť na čistý papier. Celý proces natočili na video a pustili ho neznámym divákom. Tí mali určiť, ktorý z párov mal problémy s neverou. Prekvapivo ľudia tipovali správne. Výskum dokázal, že pozorovaním spolupráce dvoch partnerov, dokáže cudzí človek určiť neveru alebo nezhody v ich vzťahu.

Sledujte, aké slová používa

Pozorne počúvajte, ako sa váš partner vyjadruje. Isté vzorce pri rozprávaní totiž odhalia, či sa vyhýba pravde. Ukázala to nedávna štúdia profesora psychológie James W. Pennebakera a jeho kolegyne Diany Berryovej zo Southern Methodist University.

Zistili, že klamári menej používajú tieto slová:

Zámená v prvej osobe singuláru: JA, MNE, MÔJ

Kognitívne slovesá: UVEDOMIŤ SI, MYSLIEŤ

Vyraďovacia spojka ALEBO a podraďovacia spojka ALE

Na druhej strane majú tendenciu viac používať nasledujúce výrazy:

Slová vyjadrujúce negatívne emócie: NENÁVIDIEŤ, HNEV, NEPRIATEĽ

Pohybové slovesá: KRÁČAŤ, HÝBAŤ SA

Počúvajte jeho hlas

Kanadskí vedci skúmali vzorku mužov a žien. Zavolali si dobrovoľníkov, ktorí mali na základe hlasového záznamu určiť, kto z účastníkov výskumu nemá pravdepodobne problém podvádzať. Ženy tipovali pánov s nižším hlasom a muži, poukázali na dámy, ktoré rozprávali vyššie. Neboli ďaleko od pravdy. Výskum ukázal, že muži s nižšie položeným rozsahom mali viac testosterónu. A práve vysoké množstvo mužského hormónu je spájané so zvýšenou mierou nevery.

Dajte pozor na sociálne médiá

Trávi váš partner priveľa času na sociálnych sieťach? Zbystrite pozornosť! Môže totiž pred vami tajiť vzťah. Potvrdzuje to aj Russell Clayton z univerzity v Missiouri. Ten prišiel na to, že ľudia ktorí na Facebooku či Twitteri trávia viac ako hodinu počas piatich dní v týždni, majú zvyčajne viac problémov vo vzťahoch a podvádzajú.

Zaznamenajte zmeny v jeho správaní

Ak ste vo vzťahu dlhšie, svojho partnera už určite poznáte. Viete, čo rád je, ako reaguje na výzvy a prekvapenia alebo ako pozorne vás počúva. Náhle zmeny v jeho správaní či v pohyboch môžu správne vyvolať podozrenie.

„Vaše telo prechádza týmito zmenami, keď ste nervózni alebo v napätí - teda, keď klamete," píše vo svojej knihe analytička ľudského správania Lillian Glassová.

Spozornite, ak mlčí a opakuje vaše otázky

Nemá vám partner, čo povedať? Alebo na vás slovne útočí? Mali by ste si zistiť, či je všetko v poriadku. Tieto znaky môžu indikovať neveru. Profesor psychológie Edward Geiselman tvrdí, že ľudia, ktorí klamú, zvyknú z nervozity stratiť reč, ostro sa brániť alebo opakovať otázky, aby mali viac času premyslieť si uveriteľné klamstvo.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy