15. 11. 2016 06:00 | BRATISLAVA/ Reflex

Tipy a triky od odborníčky, ako si vyčistiť a usporiadať šatník

Marcela poučila našu diváčku Adrianu, ktorá nás nechala nahliadnuť do svojej skrine.

Tipy a triky od odborníčky, ako si vyčistiť a usporiadať šatník
Tipy a triky od odborníčky, ako si vyčistiť a usporiadať šatník Foto: Reflex

"Raz sa mi to ešte určite zíde", "to mi darovala mama", alebo "do toho ešte určite schudnem". Čím viac takýchto výrokov, tým zapratanejší šatník, o ktorom už ani nevieme, čo v ňom vlastne máme. Podobne bola na tom aj Adriana, ktorú sme nahovorili na radikálnu zmenu. Výsledok prirovnala k intenzívnej terapii.

"Ja som vyrastala na Kysuciach a vždy som sa rada obliekala. Najčastejšie sme nakupovali v sekáčoch, keď sme chceli byť výnimočne oblečené a vlastne ja aj mama a sestra máme k tomu vzťah. Ja som to vždy milovala, kombinovať veci a obliekať sa. Keď som mala 10 rokov, tak sa rozplynul môj sen, úplne som naň zabudla. Keď som skončila vysokú školu, zamestnala som sa. Ale po troch mesiacoch som začala mať zdravotné problémy. Začala som už tušiť, že čím to je a rozhodla som sa z tej práce odísť. Ale stále som mala na pozadí ten svoj tajný sen, až raz som ho vyslovila," hovorí štýl mejkerka Marcela Špalková.

A čím viac sa tejto oblasti vzdelávala, tým silnejšie ju to chytalo za srdce. "Hrám sa stále so strihmi, farbičkami, chodím so ženami nakupovať alebo im usporaduvávam šatník. Je to práca s fantáziou, práca so ženami a prináša mi to veľkú radosť. Myslím si, že to prináša radosť mne, dokážem ju šíriť medzi ženy," dodáva Marcela.

So štýl mejkerkou sme sa pozreli na šatník našej diváčky. Do skrine nás nechala nakuknúť Adriana. "Zbytočne veľa tričiek, zbytočne veľa kraťasových nohavíc, teplákov a tohto sa chcem zbaviť," povedala nám Adriana. A prečo sa ich nezbavila doteraz? "Že by som do nich niekedy schudla a koľkokrát objavím veci, o ktorých som ani nevedela, že ich mám," odpovedala.

Rozhodli sme sa urobiť prievan v Adrianinom šatníku. Marcela najskôr zisťovala, aké oblečenie Adriana rada nosí. Tá je skôr na športové oblečenie. "Štýlom a oblečením vyvolávame prvý dojem," hovorí odborníčka. Aký dojem by chcela zanechávať Adriana? "Aby si ma možno ľudia všimli, ale nie preto, že mám tepláky a tenisky, ale preto, že mám niečo iné na sebe," odpovedala.

Aké farby sa vám hodia?

Svoj štýl väčšinou riešila teplákmi a hrubým kabátom. Jej vízia preto bola jasná. Prinavrátiť eleganciou a výraznosť do šatníka. Ale predtým sme si museli ešte pár vecí ujasniť.

Marcela ukázala Adriane, aké farby sa jej prirodzene hodia a rozžiaria ju. Je to prvý aspekt toho, aby sme sa v oblečení cítili dobre. Začali sme porovnávať studené s teplými odtieňmi.

"Nemala by nám splývať hlava s krkom, mali by nám kontúry tváre pekne vyniknúť. Pri farbách by nám mali vyniknúť oči," radí Marcela. Pri Adriane sme zistili, že sa jej hodia studené farby.

Ujasnite si strihy

Keď sme už mali jasno vo farbách, posunuli sme sa k strihom. Treba si ujasniť, s ktorou časťou tela sme spokojní a s ktorou menej. Adriana je spokojná s prsiami, menej už s bokmi.

Všetky tieto zistenia boli kľúčom nielen k tomu, aby Adriana nosila to, čo sa jej skutočne hodí, ale aby sa jej aj ľahšie vyhadzovalo.

Čo nepatrí do šatníka?

"Nemajú tam čo robiť veci, ktoré sú také motivačné. Že do nich schudnem, skôr pôsobia demotivačným efektom, pretože ráno prídete do skrine a prvý pohľad nám padne na ne a spojíme si to s týmto," hovorí Marcela.

Vyhodiť by sa mali aj darované či spomienkové veci. Keď vám už nespôsobujú radosť, treba sa ich zbaviť.

Ako usporiadať šatník po jeho vyčistení?

Oddeľte svoje veci od partnerových. Následne ich usporiadajte podľa príležitostí, teda na športové a pracovné. Následne ich usporiadajte podľa farby. Sezónne oblečenie poukladajte na vyššie police.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy