22. 11. 2016 12:28 | VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Ženy dokážu robiť viac vecí naraz lepšie ako muži. Tu je dôvod

Testy ukázali, že mužské a ženské mozgy reagujú odlišne, keď čelia mnohým výzvam.

Ženy dokážu robiť viac vecí naraz lepšie ako muži. Tu je dôvod
Ženy dokážu robiť viac vecí naraz lepšie ako muži. Tu je dôvod Foto: Shutterstock.com

Vedci zistili, prečo sú ženy lepšie vo vykonávaní viacerých činností naraz ako muži. Mužský mozog totiž pri multitaskingu spáli viac energie a tiež využíva viac šedej kôry ako ten ženský.

Tieto zistenia by mohli objasniť, prečo muži nedokážu tak dobre skĺbiť viacero činností alebo len tak ľahko prejsť od jednej úlohy k druhej. Píše The Sun.

Testy, ktoré vykonali v neurolingvistickom laboratóriu v Moske, ukázali, že mužské a ženské mozgy reagujú odlišne, keď čelia mnohým výzvam. Počas testov zadali 140 mužom a ženám rôzne úlohy.

Jednou z nich bolo triedenie predmetov na guľaté a hranaté. Súčasne ich ale mali vytriediť podľa čísel, ktoré boli na nich napísané. Počas vykonávania úloh podstúpili MRI, aby lekári videli, čo sa deje v ich mozgu.

Výsledky, ktoré zverejnili v magazíne Human Psychiology, ukázali, že muži spotrebovali viac energie, keď museli presunúť pozornosť na ďalšiu časť úlohy. Taktiež pri jej vykonávaní aktivovali viac častí mozgu ako ženy.

Najväčšie rozdiely zaznamenali u mladých mužov a žien vo veku medzi 20 a 45 rokov. "Naše výsledky naznačujú, že ženy dokážu ľahšie prepnúť pozornosť ako muži a stačí im na to využívať menšiu kapacitu mozgu," povedala výskumníčka Svetlana Kuptsova.

Ženský mozog reaguje rýchlejšie, čo dáva ženám obrovskú výhodu, keď sa ocitnú v kríze. "Rozdiel medzi mužmi a ženami sa najviac ukáže pri stresujúcich okolnostiach alebo v kritických situáciách, ktoré vyžadujú časté prepínanie pozornosti," dodala Kuptsova.




Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy