07. 12. 2016 06:00 | BRATISLAVA/ Reflex

Podľa lekárov nemala Olívia nikdy chodiť, teraz jej odovzdal cenu sám Schwarzenegger

Narodila sa s detskou mozgovou obrnou, ale dostala sa z nej.

Podľa lekárov nemala nikdy chodiť, teraz jej odovzdal cenu sám Schwarzenegger
Podľa lekárov nemala nikdy chodiť, teraz jej odovzdal cenu sám Schwarzenegger Foto: TV Markíza

Vstup Bratislavčanky Olívie Pohankovej na fitness scénu nemožno nazvať inak ako raketový. Získala ocenenia, po ktorých túžia mnohé dievčatá po celom svete, stretla sa so svojimi idolmi a má mnoho ďalších plánov. Len málokto by o nej dnes povedal, že ako dieťa doslova bojovala o život.

"Celý život sa so mnou ťahajú rôzne ochorenia. Začalo sa to narodením. Narodila som sa s mozgovou obrnou. Deväť mesiacov som žila s tým ochorením, ale nevedelo sa o tom. Nevedela som prijať potravu, nevedela som sa hýbať ako normálne deti, ale v podstate nevedeli prečo," hovorí Olívia.

"Na to sa začal taký harmatanec v našej rodine. Jeden lekár, druhý lekár a úplne si pamätám, ako ten ošetrujúci fyzioterapeut ju chytil za ručičku a za nožičku a to bola taká prvá diagnóza, že ako sa to telo hýbe, ako sa nehýbe," spomína Olíviina stará mama Hildegarda Michalíková.

"Mama v podstate bojovala tým spôsobom, že so mnou začala cvičiť špeciálnymi technikami, ktoré majú prebudiť tieto mozgové partie, ktoré sú vlastne určené na ten pohyb. Samozrejme, nebolo to ľahké. Mama potom mala naozaj psychické ťažkosti, lebo človek, keď sa pozerá na to, ako dieťa kričí a trpí," hovorí Olívia.

Keďže to už rodina psychicky nezvládala, zaobstarali si na cvičenie fyzioterapeutku. "Chodila k nám dennodenne a každý deň tieto pohyby opakovala, v podstate sa to dieťa znovuzrodilo. A to bolo úžasné. Absolútne to bolo vidieť, ako sa to svalstvo preberá," hovorí stará mama.

"Z toho som sa dostala aj napriek tomu, že mi lekári povedali, že nikdy nebudem schopná ani chodiť a robiť normálne veci," dodáva Olívia.

Boj o život

"Detská mozgová obrna nebol jediný zdravotný problém, ktorý Olíviu postihol. Pred šiestimi rokmi dostala embóliu pľúc. "Začalo sa to trombózou, čo som si myslela, že mám natiahnutú šľachu. Piaty deň sa mi začalo zle dýchať, na šiesty som prišla na pohotovosť, kde mi určili, že z trombózy sa akokeby kúsok odštiepil, putoval do pľúc a na 80 percent sa zapchali obe strany pľúc krvou a v podstate som skončila na intenzívke a bojovala som o život," opísala Olívia.

Napriek tomu, čím si v živote prešla, začala športovať. "Vždy som bola športovo nasadený typ človeka. Rada prekonávam svoje limity. Vždy sa snažím to, čo robím, robiť najlepšie. Som schopná ísť cez bolesť a môžem povedať, že som jedna z mála fitnesiek, ktorá dokáže zdvíhať väčšie váhy a ísť cez limity," tvrdí.

K fitnesu sa dostala pred štyrmi rokmi úplnou náhodou a neplánovane. "Začala som pravidelne chodiť do posilňovne. Od toho prvého dňa to bolo geniálne a našla som sa v tom. Dva alebo tri roky som si cvičila sama, potom ma oslovil jeden tréner cez sociálne siete a spýtal sa ma, či by som nechcela skúsiť takúto súťaž. Pre mňa to bolo niečo nepredstaviteľné. Človek si nevie predstaviť sám seba na pódiu namaľovanú a upravenú ako všetky tie krásne dievčatá. Povedala som si, že to skúsim, ale nedávala som tomu veľké šance," hovorí Olívia.

"Prvá súťaž boli majstrovstvá Slovenska 2014, kde som skončila druhá. Dva týždne na to som absolvovala Mozolani cup, kde som skončila prvá," dodala.

Pred pár týždňami prišiel životný úspech. Víťazstvo na Arnold Classic Europe."Je to naozaj prestížna súťaž. Nie je to súťaž pohárová, kde sa zúčastní 200 až 300 dievčat, ale je tam naozaj 1500 ľudí a práve o to viac si to vážim. Pricestovala som s malou dušičkou a pevne som dúfala, že sa dostanem aspoň do finále a vyhrala som absolútny titul Arnold Classic Europe. Na základe toho mi cenu odovzdal samotný Arnold Schwarzennegger," pochválila sa Olívia.

 VIAC Z My ženy