08. 02. 2017 06:00 | BRATISLAVA/TASR

Toto hrozí deťom, ktoré sa hrajú s tabletom viac ako hodinu

Očný lekár prezradil, ako im to môže poškodiť zrak.

Dievčatko s tabletom.
Dievčatko s tabletom. Foto: shuterstock.com, thaistockphoto

Deti by do tabletu nemali pozerať viac ako hodinu denne. Vzdialenosť medzi očami a monitorom je často veľmi blízka, vysušuje to zrak. Okrem iného potrebujú "meniť vzdialenosti svojho pohľadu", inak si môžu privodiť zrakovú chybu. Napríklad krátkozrakosť, upozorňuje Anton Gerinec, prednosta Kliniky detskej oftalmológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.

S tabletom sa podľa lekárov hrajú už deti v útlom veku. Rodičia by mali preto dohliadnuť, aby ich ratolesti mali od jeho sledovania prestávku aspoň každých 15 minút. V rámci nej sa majú pozerať raz do diaľky, inokedy do blízka. "Zakázať deťom tablet je zbytočné, i práca s ním a nainštalované vzdelávacie hry v ňom sú formou edukácie," povedal pre TASR Gerinec.
Tablet by deti nemali sledovať v prítmí, takisto to nie je dobré pre zrak. Tie s dioptriami sa tabletu nemusia "výrazne vyhýbať". "Ak majú dobre korigovaný zrak, platia pre ne rovnaké pravidlá ako pre zdravé deti," povedal Gerinec.

Je to iné, ako sledovať televíziu

Hru s tabletom by neporovnával so sledovaním televízora. Od detského oka býva zväčša ďalej, a tak tam striktne neplatí pravidlo jednej hodiny. Ani v tomto prípade "by to však nepreháňal".

Rodičia nemusia podľa Gerinca dbať u zdravých detí na "špeciálne očné cviky". "Úplne postačí, ak dohliadnu na to, aby sa s tabletom nehrali pridlho," zdôraznil. Knihy podľa neho nemajú "žiadne významné obmedzenia". "Narozdiel od tabletu nevyžarujú umelé svetlo a deti si listujú, čiže do nej súvisle nehľadia," dodal Gerinec.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy