19. 02. 2017 06:00 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Ak má vaše dieťa teplotu, nemusíte hneď utekať na pohotovosť

Pýtali sme sa lekárov, čo robiť.

teplotka.jpg
teplotka.jpg

Plačú, horia a rodičia robia, čo môžu, aby im uľavili. Niektorí znižujú teplotu, iní s chorým dieťaťom utekajú na pohotovosť. Ani jedno - ani druhé sa však nemusí byť správne riešenie. Pýtali sme sa preto lekárov, čo robiť.

V piatok navštívila detskú ambulanciu aj Patrícia s malým synom. Toho celú predchádzajúcu noc trápili teploty. "Nešli mi nijak zraziť, striedala som lieky, tak ako mi pani doktorka kázala, ale stále mal vysoké teploty, úplne horel," hovorí mamička.

S teplotou do 38 stupňov netreba hneď utekať na pohotovosť. Telo dieťaťa, ale aj dospelého, sa s tým samo popasuje. Horúčka je totiž prejav obrannej reakcie tela. Ak organizmus napadnú baktérie a vírusy, bráni ich množeniu, ale ak presiahne 38,5 stupňa, treba ju zrážať.

"V lekárni je dostatok množstva liekov na zrážanie teploty, je to paralen a nurofen v akejkoľvek forme od akéhokoľvek výrobcu," hovorí lekárka...

Čo rodičia podľa lekárky často nevedia je, že oba paracetamoly môžu ľubovoľne striedať. "S ibubrofenmi, takže prakticky každé tri hodiny to dieťa môže dostať jeden z tých liekov," hovorí lekárka.

Voľakedy sa na zníženie teploty používali najmä studené zábaly. Naše staré mamy na ne nedajú dopustiť ani dnes. Za pravdu našim starým rodičom dáva aj lekárka. "Tie zábaly na veľkú časť tela, na trup a bruško a nie na nohy a ruky. Platí to aj pre dospelých,. Z veľkej plochy treba odobrať teplo. Zábaly opakovať za tri štyri minúty znovu aj sedem, osemkrát a vždy po podaní liekov alebo zábalov skontrolovať, či ten pacient reagoval znížením teploty," radí lekárka.

Sprchovanie detí pediatri neodporúčajú. Je podľa nich ťažké určiť správnu teplotu vody. Skôr treba dieťa potierať chladnou handričkou namočenou v 25 stupňovej vode. A kontrolovať, či teplota klesla, aj keď dieťa zaspí.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy