21. 02. 2017 10:13 | BRATISLAVA/METRO, ROCK

Dojčenie jej zachránilo život. Vďaka maličkému synčekovi zistila, že má rakovinu

Puto medzi matkou a dieťaťom prekonáva naše vedomosti i techniku, nikdy jeho sile nebudeme celkom schopní porozumieť.

Šťastná Sarah so svojim malým hrdinom Teddym.
Šťastná Sarah so svojim malým hrdinom Teddym. Foto: Profimedia

Mladá matka opísala, ako jej synček zachránil život tým, že ju upozornil na rakovinu. Sarah Boyle (26), mladá matka pracujúca v call-centre, opísala ako jej syn Teddy, teraz (1), počas kojenia dal najavo, že nie je niečo v poriadku.

Chlapec pri dojčení z pravého prsníka vždy kričal a bol nervózny. Matka nevedela čo sa deje. Nakoniec sa problém rozhodla riešiť a šla na vyšetrenie, diagnóza bola jasná - rakovina prsníka v počiatočnom štádiu. Napísal denník Metro. Aj napriek tomu, že ju v minulosti vyšetrovali niekoľkokrát, nič nenašli.

Sarah žije so svojím mužom Stevenom Boyleom (28), HR konzultantom zo Staffordshire a teraz ešte stále berie chemoterapiu a doktori plánujú, že jej urobia dvojitú mastektómiu. Pomaly sa jej stav zlepšuje a s najvyššou pravdepodobnosťou sa vylieči iba vďaka niekoľko mesačnému dieťaťu.

„Teddy je môj hrdina - keby tu nebol, nikdy by ma nenapadlo, že mám rakovinu. Povedali mi, že dojčenie vytvára medzi matkou a dieťaťom ešte silnejšie puto. V mojom prípade to platí ešte viac - zachránilo mi to život," povedala Sarah.

Šťastná rodinka.
Šťastná rodinka. Foto: Profimedia
 

Teddy pravdepodobne cítil rozdiel medzi materským mliekom z ľavého prsníka a mliekom z napadnutého pravého a odmietal ho piť.

„Môj lekár povedal, že nič podobné nikdy nezažil a úplne ho to ohúrilo. Povedal mi, že som mala obrovské šťastie, že som dojčila - inak by ochorenie nebolo včas objavené," opísala Sarah.

Už pred rokmi si všimla, že v pravom prsníku má hrčku a dala sa vyšetriť. Po mamografii jej povedali, že môže byť pokojná, že je to iba cysta. Vraj to spôsobili hormóny a nie je to nič vážne. Sarah sa preto zbavila strachu a žila normálne.

V máji 2015 otehotnela a vo februári 2016 porodila Teddyho, svoje prvé dieťa. Porodila zdravé a šťastné dieťatko.

Po piatich mesiacoch dojčenia si všimla, že jej pravý prsník nefunguje tak dobre ako ľavý a zdal sa jej aj menší. Povedala o tom doktorovi, no ten jej povedal, že je to bežné.

Po šiestich mesiacoch však Teddy odmietal cicať mlieko z pravého prsníka. Riešila to, no lekári jej zas povedali, že je to v poriadku a že to asi súvisí so starou cystou. Stále sa snažila dojčiť aj pravým prsníkom, no nefungovalo to.

Sarah sa pomaly zotavuje.
Sarah sa pomaly zotavuje. Foto: Profimedia.
 

„Jednoducho mu to nesedelo, aj keď som ho pri tom hladkala, jednoducho odmietal mlieko sprava," spomína Sarah.

Keď už mal Teddy osem mesiacov, situácia bola neúnosná a Sarah začínala mať opäť podozrenie a šla k špecialistom. Vykonali jej scan v nemocnici Royal Stroke Hospital, zdravotníkom sa nepozdával a urobili jej aj biopsiu cysty. Po dvoch týždňoch bol výsledok jasný - rakovina prsníka.

Rakovina rástla tri mesiace, presne sa to zhodovalo s časom, kedy Teddy začal odmietať jej mlieko. Okamžite jej nasadili chemoterapiu a musela okamžite prestať s dojčením. Momentálne je v polovici doby liečenia, čaká ju dvojitá mastektómia a potom rekonštrukcia prsníkov.

Teraz upozorňuje ženy, aby žiadne príznaky nepodceňovali a je vďačná svojmu malému hrdinovi, že jej s najväčšou pravdepodobnosťou zachránil život.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy