05. 04. 2017 06:00 | BRATISLAVA/bh

Citrón je nenahraditeľný. Tu je 16 spôsobov jeho využitia

Pomôže vám zbaviť sa vrások alebo zlepšiť kvalitu nechtov.

Sóda bikarbóna  a soľ - neodmysliteľný pomocníci v domácnosti a kychyni.
Sóda bikarbóna a soľ - neodmysliteľný pomocníci v domácnosti a kychyni. Foto: shuterstock.com

To, že potraviny sa dajú použiť aj na upratovanie, je známe. Niektoré sú spoľahlivejšie, iné menej. Jedna z najviac spoľahlivých a využiteľných potravín je citrón. Dá sa použiť až na 16 rôznych spôsobov. A nielen na upratovanie, píše portál Brightside.

Viacúčelový čistič

Očistený citrón vložte do nádoby so 150 ml octu a nechajte cez noc odstáť. Ráno ešte pridajte 150 ml vody a váš domáci a prírodný prostriedok je na svete. Môžete ho použiť naozaj hocikde.

Vyčistite dosku na krájanie

Kuchynská doska je jedna z vecí v našej domácnosti, na ktorej sa drží najviac baktérií. Aby ste ju kvalitne vyčistili, použite citrón a soľ. Nechajte pôsobiť 15 minút, opláchnite a proces opakujte ešte raz. Vaša doska bude ako nová.

Belšia biela

Ak sa vám zdá, že vaša bielizeň začína strácať svoju belosť, namočte ju hodinu pred praním do citrónovej vody so sódou bikarbónou.

Dokonalá manikúra

Pripravte si výživný kúpeľ pre svoje nechty. Budú silné a zdravé. Stačí pridať pár kvapiek citrónu do teplej vody.

Zbavte sa vrások

Vrásky dokážu znepríjemniť život každej žene. Aby ste sa zbavili vrások na vašej tvári, nakrájajte citrón na plátky a prejdite ním jemne po pokožke. Opakujte viackrát týždenne.

Zlepšite si trávenie

Vypite každé ráno pohár teplej citrónovej vody s medom a uvidíte, že vaše trávenie bude pracovať lepšie ako predtým.

Ozdoba taniera

Chystáte večeru a neviete, ako poukladať jedlo, aby zaujalo? Použite citrón nakrájaný na štvrtiny a poukladajte ho na tanier v tvare kvetiny.

Čisté bude čistejšie

Použite citrón na vyčistenie chladničky. Stačí, ak namočíte špongiu do citrónovej vody a zbavíte sa nepríjemného zápachu. Ak vás trápi špinavá umývačka riadu, pustite jeden cyklus naprázdno iba s citrónovou šťavou.

Mini kvetináč

Potrebujete si vypestovať doma pár byliniek, ale nemáte kvetináč malej veľkosti? Použite citrónové kôry. Prekrojte citrón na polovicu a vyberte z neho dužinu.

Zbavte sa zápachu topánok

Vložte šupku z citróna cez noc do topánok, aby pohltila zápach.

Stojan na sviečku

Tak ako pri kvetináčoch, prekrojte citrón na polovicu a vyberte dužinu. Kahanec vložte do vnútra a zapáľte.

Zlepšenie celkového zdravia

Kombinácia citrónu a sódy bikarbóny má alkalický účinok a napraví váš tráviaci systém. Okrem toho zníži cholesterol, prečistí pečeň a dodá nám vitamín C. Na tento nápoj potrebujete citrónovú šťavu a čajovú lyžičku sódy bikarbóny. Pite ho počas dvoch týždňov každé ráno a potom si dajte dva týždne prestávku.

Čistič na nerez

Polovica citrónu a trocha sódy bikarbóny vyčistí váš nerezový drez na nepoznanie.

Čistič rúk

Ak krájate ovocie, ktoré vám zafarbí ruky, na čistenie použite citrónovú šťavu.

Prírodný repelent

Ak sa chcete zbaviť mravcov v byte, poukladajte šupky z citróna do rohov okien a dverí. Proti komárom a muškám použite polovicu citróna s klinčekmi.


VIAC Z My ženy