07. 04. 2017 06:00 | BRATISLAVA/ Reflex

Analýza prírodnej kozmetiky: Zistili sme, či je zárukou kvality

Ktoré látky v kozmetike sú teda známkou tej najvyššej kvality?

Analýza prírodnej kozmetiky: Zistili sme, čo v skutočnosti obsahuje
Analýza prírodnej kozmetiky: Zistili sme, čo v skutočnosti obsahuje Foto: Reflex

Ak sa snažíte žiť zdravo, podriaďujete tomu zrejme nielen výber jedla, ale aj kozmetiky. Na dopyt po zdravších produktoch zareagovali aj výrobcovia a na pultoch drogérií dnes nájdete množstvo prípravkov, označených ako "prírodná kozmetika". Stačí však toto pomenovanie na zaručenie kvality? Majú tieto výrobky skutočne odlišné zloženie ako iný sortiment? Pokúsili sme sa zorientovať v džungli kozmetického priemyslu.

Je prírodná kozmetika zárukou kvality? "Je to paradoxné, ale nie je. Lebo aj kozmetika, ktorá je dnes deklarovaná len ako prírodná kozmetika, môže obsahovať určité konzervačné látky alebo určité farbivá alebo aj parfumy, ktoré skvalitňujú pre toho zákazníka prvý pohľad na tú kozmetiku, ale to neznamená, že je to len prírodná kozmetika a bezpečná," hovorí Hana Zelenková, prezidentka Európskej spoločnosti estetickej dermatológie.

"Podobne ako sa môže predávať detská šunka, ktorá obsahuje dusitany, tak sa môže predávať prírodná kozmetika, ktorá obsahuje mnoho chemikálií. Výrobcovia sa zaštitujú tým, že tam pridali mandľový olej, levandulové výťažky. Základ je chemická kozmetika a vlastne tomu dajú názov prírodná kozmetika a je to legálne, pretože to nie je chránený pojem. Keď niekto napíše, že prírodný, farba naturál aje to úplná chémia. Niekedy ma to prekvapuje, že niekto dokáže takto smelo klamať," tvrdí chemik Vít Syrový.

Prírodná kozmetika, ktorá nie je zákonom chránený pojem, má svoje kategórie. Prvou z nich je certifikovaná prírodná kozmetika.

 

"Tá kozmetika už má nejaký certifikát, čiže má známku a za tú sa zaručí organizácia alebo niekto iný, ktorý predpíše čo smie a čo nesmie prírodná kozmetika obsahovať. O stupienok vyššie je bio kozmetika. Tam už je to zákonom obmedzené, čo môžu používať a čo nesmú, tá by mala byť najlepšia," hovorí Syrový.

Obor skutočne prírodnej kozmetiky, ktorý používa len kvalitné suroviny, je údajne taký rozsiahly, že dokáže vyrobiť všetko. Od rúžov až po deodoranty. Takéto produkty sú drahšie a pochopiteľne nemajú večnú trvanlivosť.

Ktoré látky v kozmetike sú teda známkou tej najvyššej kvality? "V najčastejšie používaných ako napríklad krémoch, je základom kvalitný tuk. Väčšinou sú to rastlinné oleje, ale niekedy to môžu byť aj živočíšne. K tukovej báze sa pridávajú extrakty z byliniek, sušené plody," vysvetlil chemik.

Základom šampónov je látka s názvom tenzid, ktorá má za úlohu peniť. Avšak nie je tenzid ako tenzid. "Niektoré sú silno dráždivé, ale sú aj prírodné tenzidy," hovorí Syrový.

"Pre človeka, ktorý má nejaké kožné problémy, by to mala byť kozmetika bez konzervačných látok a obsahuje minimum parfumov. Nemôžeme vyberať len podľa značky a ceny, pretože veľa firiem zarába už len na marketingu a vlastne sa to premietne do ceny," hovorí Zelenková.

Dobrá kozmetika sa väčšinou chváli sama. Aj tu platí to isté ako pri potravinách -preštudovať si zloženie a vybrať to, čo obsahuje najmenej chemikálii. A ak chcete absolútnu istotu toho, či je vaša kozmetika naozaj dielom prírody a nielen marketingu, overte si, či daná značka má aj certifikát.


VIAC Z My ženy