12. 04. 2017 17:40 | BRATISLAVA/ Reflex

Ktoré boli najlepšie? Ochutnali sme vajcia z klietkového, podstieľkového a bio chovu

Poradíme vám, ako si vybrať kvalitné zdravé vajcia.

Ktoré boli najlepšie? Ochutnali sme vajcia z klietkového, podstieľkového a biochovu
Ktoré boli najlepšie? Ochutnali sme vajcia z klietkového, podstieľkového a biochovu Foto: Reflex

Z prvého pohľadu sme nevyčítali nič. No a múdrejší sme neboli ani po tom druhom. Či sme už v Reflexe analyzovali ryby, mäsá alebo vrecúškové čaje, niekedy ozaj stačilo použiť len zrak a čuch, aby sme vedeli rozlíšiť prvotriedny výrobok od toho menej kvalitného. U vajíčok to také jednoduché zďaleka nie je. Existuje vôbec niečo, podľa čoho si môžeme vybrať na Veľkú noc poctivé vajcia?

Žiť čo najviac v súlade s prírodou, bez použitia chemikálií a zabezpečiť zdravie ďalším generáciám. To je dlhodobá vízia Tomáša, ktorý začal chovať vlastné sliepky. "Odrádza ma najmä ten spôsob chovu vo veľkochovoch. Sám im nedám to, čo by som ja nezjedol, keby som bol sliepkou. Dávame im zbytky z kuchyne zaliate srvátkou z kefíru. Lepšie to vstrebú a potom sú z toho zdravšie, šťastnejšie. Menej toho zjedia, pretože je to kvázi predstrávené. Dávame im obilniny, kukurici sa vyhýbame, aby im to nezaťažovalo pečeň a iné orgány," hovorí Tomáš. Za týždeň mu znesú okolo 50 vajec.

Pred chovateľa Tomáša sme postavili vajcia z klietkového, podstieľkového a certifikovaného bio chovu. Vedel by si na prvý pohľad vybrať svojho favorita? "Bez označenia by som si nevedel. Škrupinu vajca nemôžeme brať ako indikátor kvality, pretože na to vplýva plemeno sliepky," hovorí.

Tak sme vajíčka rozbili, ale múdrejší sme neboli. Farbu žĺtka zase ovplyvňuje krmivo. Spôsob chovu prítomnosť rôznych pigmentov, krvi alebo nejakých mäsitých súčastí.

"Poľnohospodár vie krmivom ovplyvniť všetky parametre, ktoré sú na prvý pohľad na vajíčku viditeľné. To znamená, že vie ovplyvniť, aká tvrdá je škrupina, aká je farba žĺtka, ale neovplyvňuje zásadne tú nutričnú stránku," hovorí odborník na zdravú výživu Vladimír Zlatoš.

Jediný indikátor, ktorý je pre nás ako konzumentov smerodajný, je napísaný na škrupine vajíčka.

Nulka - vajíčka z ekologického poľnodružstva. Sliepka nesmie dostávať geneticky modifikovanú stravu, musí mať výbeh a nesmie sa jej manipulovať s biorytmom (napríklad zhasínať či zapínať svetlo častejšie, ako je bežný deň).

Trojka - vajíčka z klietkového chovu. Môže mať kratší deň, aby znášala rýchlejšie.

"Všetky od nulky vyššie mali geneticky modifikovanú stravu, nutričná hodnota v žĺtku je oveľa nižšia," dodáva Zlatoš.

Najlepšie je mať domáceho chovateľa, v ktorého máte dôveru, že dodrží hygienu. "Keď ho nemáte, je lepšie si kupovať vajíčka s označením 0SK, najlepšie slovenské," radí odborník.

Urobili sme praženicu z troch druhov vajíčok - z klietkového, podstieľkového a bio chovu a dali ich ochutnať našim kolegom. Ktorú označili za najchutnejšiu? Pozrite si reportáž Lenky Perželovej.

 


VIAC Z My ženy