07. 05. 2017 07:00 | MEXICO CITY/jd

Unikátny vynález. Študent vytvoril podprsenku, ktorá ženám zachráni život

Spodná bielizeň vďaka senzorom odhalí smrteľnú chorobu.

Bez podprsenky - ilustračná snímka
Bez podprsenky - ilustračná snímka Foto: shuterstock.com

Mladý Mexičan prišiel s výnimočným vynálezom. Vytvoril inteligentnú spodnú bielizeň, ktorá môže zachrániť tisícky žien po celom svete. Jeho podprsenka, ktorú nazval EVA, vyhrala hlavnú medzinárodnú podnikateľskú cenu pre študentov. Píše o tom Independent.

Osemnásťročný študent Julian Rios Cantu sa inšpiroval ťažkým osudom svojej mamy. Tá bojovala s rakovinou prsníka a museli jej odstrániť obe prsia. Julian sa rozhodol, že chce pomôcť ženám, ako je ona.

Spolu s ďalšími troma priateľmi a s pomocou spoločnosti Higia Technologies vytvoril teda špeciálnu podprsenku. Je unikátna, pretože dokáže odhaliť rakovinu prsníka v skorom štádiu.

Vyrobil ju najmä pre ženy s genetickou predispozíciou na túto zákernú chorobu.

Princíp tkvie v meraní teploty

Inteligentná podprsenka má na sebe 200 biosenzorov. Aj vďaka nim mapuje povrch prsníkov a monitoruje zmeny v teplote, tvare aj hmotnosti. Teplota je v tomto prípade kľúčová. V niektorých prípadoch totiž zvýšená teplota znamená väčší tok krvi. Ten značí, že krvné cievy vyživujú niečo neprirodzené - zväčša nejaký druh rakoviny.

„EVA je vlastne systém biosenzorov, ktoré pokrývajú ženské prsia, zbierajú teplotné dáta, analyzujú ich a posielajú informácie do aplikácie alebo do počítača," vysvetľuje Julian princíp jeho vynálezu.

Akonáhle nastane v prsníkoch podozrivá zmena alebo vznikne nádor, zvýši sa aj tok krvi, a tým narastie teplota.

Julianov vynález je skutočne revolučný. Na celosvetovej súťaži mladých podnikateľov porazil ďalších 13 študentov a odniesol si domov 20 000 dolárov. Ktovie, možno práve vďaka tomuto ambicióznemu študentovi bude na svete stále menej žien, ktoré boj s touto chorobou prehrali.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy