10. 05. 2017 08:00 | ŽENEVA/jd

Prvá krajina chce zakázať antiperspiranty. Spôsobujú vraj rakovinu

Rozhodnutie pramení z novej štúdie, ktorá odhalila spojenie medzi vznikom nádorov a hliníkovými soľami.

shutterstock_551795578.jpg
shutterstock_551795578.jpg Foto: shutterstock/Rido

Mnohí z nás ich používame denne. Napriek tomu antiperspiranty už nejaký čas vyvolávajú búrlivé diskusie. O ich nepriaznivých účinkoch ste už možno počuli. Odborníci sa ale v názoroch na ne rozchádzajú a doteraz ich oficiálne nepotvrdili. Švajčiarsko však k tomuto problému pred pár dňami zaujalo jasný postoj a stalo sa tak prvou krajinou, ktorá nie je ďaleko od ich zákazu. Dôvodom sú znepokojujúce výsledky novej štúdie. Píše o tom Daily Mail.

Prvé obavy z antiperspirantov vzbudili švajčiarski vedci v septembri. Odhalili, že ich používanie môže spôsobiť vznik nádorov, a tak zvýšiť riziko vzniku rakoviny prsníka. Dôvodom sú hliníkové soli, ktoré mnohé z nich obsahujú.

Švajčiarska národná rada na výsledky svižne zareagovala. Schválila návrh zákona, ktorý môže takéto antiperspiranty zakázať.

Mnohí nesúhlasia

Niektorí odborníci sa však sťažujú, že štúdia zo Ženevskej univerzity má niekoľko nedostatkov. Baroness Delyth Morgan je vedúci charitatívnej organizácie, ktorá sa venuje rakovine prsníka. Upozorňuje, že vedci skúmali účinok hliníkových solí na prsníkové tkanivo u myší, nie u ľudí. Ženy by sa preto antiperspirantov nemali obávať. Súhlasí s ním aj profesor Paul Pharoah z Cambridgskej univerzity.

„Tieto výsledky nám hovoria len málo o potencionálnom nebezpečenstve hliníkových solí pri vzniku rakoviny prsníka, pokiaľ sa používajú v norme," vysvetľuje.

Nebezpečné ako azbest

No priaznivci zákona si stoja za rozhodnutím a tvrdia, že antiperspiranty sa majú zakázať preventívne.

„Dúfam, že to nepotrvá dlho, kým sa hliníkové soli zakážu," želá si spoluautor štúdie André-Pascal Sappino. Látky v antiperspirantoch prirovnáva k azbestu. Trvalo totiž 50 rokov, kým sa jeho nebezpečné účinky potvrdili. Nakoniec ho museli zakázať. Upozorňuje tiež, že hliníkové soli spôsobili pri pokusoch u myší veľmi agresívne nádory, preto by sa nemali brať na ľahkú váhu.

To, či sa o zákaze nebezpečných antiperspirantov bude rokovať aj v iných krajinách, ukáže čas. Ak si chcete byť istí a bojíte sa o svoje zdravie, stačí ak ich používanie obmedzíte. Alebo sa spoľahnite na dezodoranty. Tie by sa mali vyrábať bez hliníkových solí.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy