12. 05. 2017 11:25 | MASSACHUSETTS/jd

Máte nebezpečné znamienko? Zistíte to podľa rýchleho testu

Metóda ABCDE odhalí, či musíte urýchlene navštíviť kožného lekára.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Albina Glisic/shutterstock.com

Rakovina kože je druhou najčastejšou formou onkologických ochorení u ľudí pod 50 rokov. Patrí však aj medzi tie typy, ktoré sa dajú najlepšie liečiť. Lekári ju ale musia odhaliť včas.

„Inými slovami, včasná diagnóza vám zachráni život," vysvetľuje lekár David Fischer z nemocnice v Massachusetts. No veľa ľudí pravidelnú kontrolu kože a znamienok zanedbáva.

Teraz vám ukážeme spôsob, ako si znamienka môžete za pár sekúnd skontrolovať aj doma. Kožní lekári na to používajú jednoduché ABCDE pravidlo. Píše o tom DailyMail.

Ak ste na niektorom zo znamienok zbadali jeden z týchto znakov, mali by ste navštíviť lekára.

A - Asymetria

Pokiaľ je znamienko nesúmerné, nepravidelné alebo niektorá časť z neho výrazne vytŕča.

B - Border

Po anglicky slovo „border" znamená hranica. Ide o prípad, kedy je znamienko neohraničené, neostré a vyzerá, akoby sa rozplývalo. Jeho okraje sú rozmazané.

C - Colour

O znamienku s označením „colour", teda farba, hovoríme vtedy, ak mení svoje zafarbenie alebo jedna jeho časť je inak sfarbená ako druhá.

D - Diameter

Akákoľvek zmena vo veľkosti znamienok by sa mala skontrolovať. Varovným signálom býva, keď narastie o šesť milimetrov.

E - Elevácia

Zlým znakom môže tiež byť, ak znamienko vystupuje nad kožu. Jeho povrch je nerovný a mení sa. Ešte horšie je, ak vytŕča nepravidelne.

Aby ste si ABCDE pravidlo vedeli správne predstaviť a vyskúšať si ho na sebe, pozrite si nasledujúce video aj s grafickým vysvetlením.


Doktor Fisher však na záver dodáva, že dermatológovia môžu mať aj iné spôsoby na hodnotenie znamienok. Kľúčová je ich kontrola špeciálnym prístrojom, aj keď metóda ABCDE vám skutočne pomôže zorientovať sa.

Pre každé znamienko ale nemusíte panikáriť. Mali by ste byť ostražití, chrániť sa pred slnkom a pravidelnú prehliadku nepodceňovať. Čierny bod na koži automaticky neznamená, že máte rakovinu.


VIAC Z My ženy