31. 05. 2017 18:00 | LONDÝN/jd

Odborník na vzťahy radí: Toto slovo ukončí všetky hádky

Jednoduchý trik vám pomôže vycúvať z rôznych druhov konfliktov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Dlhodobé vzťahy neprinášajú len príjemné chvíle. Občas aj medzi tými najoddanejšími partnermi vzniknú nezhody. Ak však vyústia do prudkej hádky, môžu vzťah narušiť. Terapeut, ktorý sa zaoberá rodinou a manželstvom Hal Runkel však tvrdí, že akákoľvek výmena názorov sa dá rýchlo skončiť. Stačí, ak sa spoľahnete na jednoduchú stratégiu. Píše o tom Business Insider.

Hal už pomohol mnohým vzťahom aj rodičom a napísal niekoľko úspešných kníh. Prezradil, že tým najúčinnejším slovom pri hádke je citoslovce „au". Ak ho totiž do situácie zaradíte v správnej chvíli, budete prekvapení, ako rýchlo dokáže schladiť emócie.

Je to o dobrom načasovaní

Väčšina hádok vyústi do vzájomného osočovania. Obaja partneri si pri konflikte nájdu spôsob ako podvedome alebo vedome toho druhého zhodiť. A práve v tomto momente by ste mali použiť slovo „au".

Pokiaľ partner povie niečo urážlivé, zastavte sa a reagujte vetou: „Au. To zabolelo. Neviem, či si ma chcel zraniť. Neviem, či to je to, o čo sa snažíš, ale zranil si ma."

V tejto chvíli môže váš partner prejsť do obrannej pozície a bude sa snažiť zvaliť vinu na vás. Možno sa pokúsi otočiť konflikt a začne vám vyčítať, že ste ho zranili tiež.

A tu prichádza moment, kedy sa máte stiahnuť a upokojiť sa. Použite napríklad formulku: „Máš pravdu. Zranil/a som ťa a mrzí ma to." Runkel zdôrazňuje, že vtedy sa celý rozhovor medzi vami obráti, pretože jeden z vás sa rozhodol ukázať svoju zraniteľnosť.

Zabudnite na ego

Táto stratégia dobre funguje preto, lebo jeden z vás prestane bezhlavo bojovať za svoje ego. Príliš veľa ľudí má totiž tendenciu predstierať, že sú emocionálne vyrovnaní, a že ich jedna ostrá poznámka nemôže rozhodiť. Nemusíte sa tváriť, že vás nič nedokáže zraniť. Prejavte svoje emócie, zabudnite na vlastnú hrdosť a spomeňte si na to, že hádky sú naozaj zbytočné.

„Neznamená to, že takto ho (partnera) odkopávate preč," dodáva Hal. Ide skôr o krok k odpusteniu. Vyjadrujete tak, že ste pred partnerom dostatočne úprimní a ste naklonení otvorenému rozhovoru.


VIAC Z My ženy