01. 06. 2017 12:00 | LONDÝN/jd

Vyšetrite sa. Toto sú symptómy rakoviny pŕs, o ktorých sa nehovorí

Kampaň, ktorá sa šíri internetom, môže mnohým ženám zachrániť život.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/ Tatchai Mongkolthong

Gynekológovia aj onkológovia čoraz viac zdôrazňujú význam pravidelnej prehliadky prsníkov. Ročne na rakovinu pŕs totiž zomrú tisícky žien. Dôležitým krokom k jej odhaleniu je aj samovyšetrenie. Je všeobecne známe, že hrčka v prsníku je zlým znamením.

V skutočnosti ale existuje oveľa viac vážnych symptómov, ktoré rakovinu odhalia. No väčšina žien o nich ani len netuší. Zmeniť to má nová kampaň. Tá neznáme príznaky vysvetľuje pomocou jednoduchého obrázka s citrónom. Skontrolovať sa podľa neho môžete aj vy. Píše o tom Independent.

Citróny ako pomôcka

Špeciálny obrázok vytvorila v roku 2003 Corrine Beaumont, ktorá sa aktívne angažuje v boji proti rakovine pŕs. Ilustrácia zobrazuje 12 citrónov v obale na vajíčka. Každý z citrónov má na sebe viditeľnú vadu. Tá znázorňuje jeden z vážnych symptómov rakoviny pŕs. Obrázok sa v posledných dňoch začal rýchlo šíriť na sociálnych sieťach. Od jeho zverejnenia bol už preložený do šestnástich svetových jazykov.

„Niektoré pacientky nechcú o prsiach hovoriť alebo sa na ne pozerať. Ženy v kampaniach nevyzerajú ako obyčajné ženy," vysvetľuje Beaumont, prečo si vybrala na vysvetlenie príznakov rakoviny práve citróny. Dodáva, že takémuto vysvetleniu porozumie naozaj každá žena.

Súhlasí s ňou aj Jayant Vaidya, profesor onkológie na University College v Londýne. Teší sa, že obrázok s citrónmi priťahuje pozornosť verejnosti. Až štvrtina žien totiž pri samovyšetrení robí chybu a mnohé príznaky prehliada. Dokázal to prieskum, ktorý viedla charitatívna organizácia Brest Cancer Care. Zúčastnilo sa na ňom 1000 žien.

Skontrolujte sa poriadne

Mali by ste teda spozornieť, keď na prsníkoch spozorujete zhrubnutú kožu alebo ich povrch začne pripomínať povrch pomaranča. Nebezpečné môžu byť aj rôzne priehlbinky, náhle poškodenia kože, sčervenanie a pocity tepla v prsníkoch. Nebezpečné je aj, ak z nich začne vytekať podozrivá tekutina.

Všetky hrčky tiež pre istotu prekonzultujte s lekárom. Nepodceňte ani zmeny vo veľkosti a tvare pŕs. Strašiakom môže byť aj keď spozorujete, že vám na nich zrazu navrela žilka, máte vtiahnutú bradavku alebo si nahmatáte neviditeľný vriedok, ktorý pripomína zrnko. Pre dôkladnejšie pochopenie pripájame aj obrázok s citrónom. Pomôže vám rozoznať symptómy lepšie.

Erin Smith Chieze je jednou zo žien, ktoré boj s rakovinou vyhrali. Sama ilustráciu s citrónom zdieľala na Facebooku. Vďaka nej totiž na sebe rozoznala jeden z príznakov a objednala sa na osudnú prehliadku k lekárovi. Tam jej diagnostikovali rakovinu prsníka štvrtého stupňa. A práve ten moment jej zrejme zachránil život.


VIAC Z My ženy