02. 07. 2017 10:29 | BRATISLAVA/Teleráno

Ste večer hladní? Paradajky to istia a nepriberiete

Sú sýte a plné vitamínov, ale pre ich zachovanie nesmiete urobiť jednu vec.

Toto množstvo paradajok je toľko, ako keby sme zjedli dva rožky.
Toto množstvo paradajok je toľko, ako keby sme zjedli dva rožky. Foto: Teleráno

Za paradajky ďakuje Európa Krištofovi Kolumbusovi, ktorý ich sem priniesol koncom 15. storočia, ale ich história siaha až do 5.storočia pred našim letopočtom. Vtedy ich začali pestovať peruánski Indiáni.

Bežne sa začali v našom jedálničku objavovať niekedy v 17. storočí, v súčasnosti sa pestujú hlavne v juhoeurópskych krajinách. Dnes ich kúpite po celý rok v obchode, ale určite uznáte, že najlepšie sú pravé, voňavé a domáce zo záhrady starej mamy alebo vlastnoručne dopestované.

V Teleráne špecialistka na alternatívnu liečbu Zora Kondé porozrozprávala o ich cenných vlastnostiach pre naše telo, ako aj ich využití v jedálničku. Sú bohaté na vitamíny.

Odporúča, že by sme ich mali jesť preventívne pred chorobami. Dôležité je, aby sme ich pred jedením nešúpali. Pod šupkou sa nachádza dôležitá látka, ktorá má fantastické účinky. Paradajky môžeme jesť od rána do večera, päťkrát denne a vôbec nepriberiete.

Je známe, že deti veľmi paradajky nemajú v láska. Zora Kondé má na to jednu veľmi dobrú radu, ktorá vôbec nič nestojí. A pridala aj tip ako vám dozrejú paradajky z vašej záhrady, ak ste ich museli obrať pred dažďom a neboli ešte celkom zrelé. Pomôže im ovocie, ktoré vôbec nerastie v našich končinách.

 

A chutné recepty pridal aj obľúbený šéf kuchár Ľubo Herko, ktorý poradil aj malý trik pre paradajkovú šťavu zo šľahačkovej fľaši.

 


VIAC Z My ženy