16. 07. 2017 18:59 | REJKJAVÍK/TV Markíza

Terapeut vyráža mamičkám dych. Trojmesačné bábätká dokážu v jeho rukách zázraky

Chlapček Hilmar má tri mesiace a dva týždne a už inštruktorovi stojí na dlani. Vraj to nie je žiaden trik.

Trojmesačné bábätko stojí terapeutovi na rukách.
Trojmesačné bábätko stojí terapeutovi na rukách. Foto: TV Markíza

Niektorým sa to môže zdať ako zaujímavý nápad, iní len nechápavo krútia hlavou a vravia, že to nie je normálne. Islandský terapeut je známy tým, že trojmesačné bábätká učí stáť. Pozrite sa, ako to robí.

Islandské bábätká majú lekcie stavania sa na nohy v rámci takzvaného baby plávania, ktoré poznáme aj u nás. Deti sa zabávajú, zoznamujú sa s vodou a učia sa vnímať pohyby vlastného tela. Inštruktor menom Snorri si po zahrievacom cvičení vezme bábätko na podložku, urobí s ním niekoľko uvoľňujúcich cvikov a potom ide na vec.

Chlapček Hilmar má tri mesiace a dva týždne a už inštruktorovi stojí na dlani. Vraj to nie je žiaden trik. Podobný úkon urobí aj ďalší chlapček. Prekvapení rodičia väčšinou stratia reč.

"Matky a otcovia sú vždy veľmi prekvapení tým, čo ich deti dokážu. Len tak sa to ale nedá, bábätká najprv potrebujú tréning na posilnenie chrbtice. Ak je chrbát pevný, dokážu všetko," hovorí Snorri Magnusson.

To, čo Snorri robí s bábätkami, nie je žiadna novinka. Deti mladšie ako štyri mesiace učí stáť už od roku 1990. Má niekoľko certifikátov a jeho "odchovanci" a ich rodičia na jeho praktiky nedajú dopustiť. Napriek tomu sa inde vo svete veľmi neujali. Inštruktor sa domnieva, že to môže byť tým, že islandské deti sú na skoré stavanie sa na nohy lepšie disponované.

"Pravda je taká, že ženy z Islandu a Faerských ostrovov rodia najväčšie deti na svete. Takže to môže byť faktor," vysvetľuje Snorri.

Snorri si u nórskych expertov nechal vypracovať oficiálnu štúdiu, aby rodičia o jeho praktikách a ich účinnosti nemali pochybnosti. Nórski lekári zistili, že po 12-týždňovom kurze vedelo stáť v priemere 11 z 12 štvormesačných detí. Navyše to, čo sa naučili, už nezabudli. Každé bábätko stojí počas hodinového kurzu niekoľkokrát, a to pár sekúnd - dokopy asi 2 minúty, čo podľa inštruktora nie je tak dlho, aby im to mohlo uškodiť.

Lekári na Snorriho tréning nemajú jednoznačný názor. Môže deťom skoré státie na nohách uškodiť alebo nie?

"Ak mám byť úprimný, neviem. Chcel by som viac vidieť do toho, ako inštruktor tie deti stimuluje. Nedáva mi to logiku. Nie je to normálne. Normálne je, keď sa dieťa začne samo stavať na nohy v ôsmich mesiacoch," odpovedá pediater Juan Ferrer de Paula.

Sám islandský inštruktor rodičom vyslovene zakazuje, aby to, čo robí s deťmi on na kurze, skúšali doma. Podobne varuje aj ľudí z celého sveta, ktorí si pozerajú videá jeho praktík na internete, aby so svojimi ratolesťami určite neexperimentovali, pretože na rozdiel od neho nemajú potrebnú prax a vedomosti.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy