22. 07. 2017 08:30 | BRATISLAVA/Teleráno

Pozor na kabelky! Môžu vám takmer zničiť chrbticu

Fyzioterapeutka poradila aj to, koľko maximálne má vážiť váš vak.

Takto sa má správne nosiť kabelka, aby nás nebolel chrbát.
Takto sa má správne nosiť kabelka, aby nás nebolel chrbát. Foto: MikaM/shutterstock.com

Tašky sú módny doplnok aj prostriedok na jednoduchší prenos vecí. Sú každodennou súčasťou života. Ruksaky pre deti do školy, tašky na laptop, na veci do telocvične alebo dámske kabelky všetkých možných rozmerov. Pôsobia však na držanie tela a pri nesprávnom nosení môžu spôsobiť bolesti chrbta alebo vážne zdravotné problémy.

Zlou správou je, že najlepší spôsob, ako nosiť ťažkú tašku, je nenosiť ťažkú tašku. Ľahšie zaťaženie kladie menšie nároky na jej nositeľa a minimalizuje zmeny v držaní krku a chrbtice. Dospelí aj deti sú rovnako náchylní k problémom s chrbtom (vrátane skoliózy a kyfózy) od nosenia ťažkých bremien.

Desať percent váhy a dva popruhy

Noste maximálne 15 percent vašej telesnej hmotnosti. Aj ťažký vak by sa mal držať pod touto hranicou, ideálne by to však malo byť maximálne 10 percent. Napríklad ak vážite 65 kg, váš by mal mať maximálne deväť kilogramov.

Čokoľvek ťažšie výrazne mení držanie tela a môže viesť k dlhodobým problémom s chrbticou. Používajte dva popruhy. Bolesti krku sú spôsobené jedným bodom, na ktorý je pri nosení vyvíjaný tlak. Skúste radšej nosiť vak, ktorý má dva popruhy namiesto jedného, čo vám pomôže správne držať telo a rovnomernejšie rozložiť váhu.

Ak sa nedokážete vzdať tašky, ktorú nosíte na jednom ramene, skúste pravidelne vymieňať pravé a ľavé rameno. Hmotnosť je iba jedným z dvoch faktorov, ktoré môžu viesť k zraneniu.

Hojdanie tela pri chôdzi vyvíja na chrbticu napätie práve kvôli ťažkému nákladu. Nesenie tašky bližšie k telu zníži množstvo hojdania a zaťaženia pôsobiaceho na svaly okolo chrbtice.

Pozrite si cenné rady od fyzioterapeutky Lucie Mercekovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy