04. 08. 2017 14:14 | NÓRSKO/ nt

Prekrývate kočík plienkou pred slnkom? Ohrozujete tým svoje dieťa

Dieťa v uzatvorenom kočíku môže svoju situáciu vnímať tak, že je opäť v maternici. Prestane teda dýchať.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Mnohí rodičia v snahe ochrániť dieťa pred horúcimi lúčmi slnka, prekrývajú kočík plienkou, dekou či mušelínovou šatkou. Ani netušia, ako tým ohrozujú svoje dieťa. Informuje portál livestyle.one.

Kočík zatienený tenkou prikrývkou sa môže zmeniť na rozhorúčenú pec. V priebehu pár minút sa môže teplota v kočíku vyšplhať na 37 aj viac stupňov. Sú dokonca známe prípady úpalu, ale aj syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, ktoré boli v kočíku.

Myslite aj na to, že keď na samotný kočík sála teplo, materiál sa prehrieva. Keď prekryjete ešte aj striešku, zakryjete jediný otvor, odkiaľ má dieťa prístup k čerstvému vzduchu. Navyše, ak prekryjete kočík plienkou, neuvidíte, čo sa s vašim dieťaťom deje.

Okrem samotného prehriatia mu hrozia aj iné nebezpečenstvá. Dieťa v uzatvorenom kočíku môže svoju situáciu vnímať tak, že je opäť v maternici. Prestane teda dýchať.

V miernom teple na nebezpečenstvo stačí 20 minút, v súčasných horúčavách je to oveľa kratší čas.

Pediater Torleiv Ole Rognum sa špecializuje na detské úmrtia pre nósku televíziu TW2 povedal: "Je nevyhnutné, aby deti mali prístup k čerstvému vzduchu. Inak sa môžu ich telá prehriať a nebudú môcť dýchať. V prehriatom kočíku to funguje podobne ako v termoske..."

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy