14. 08. 2017 16:30 | VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Príliš veľa času na tablete zabíja vo vašom dieťati emocionálnu inteligenciu

Rozmach vlastníctva smartfónov, tabletov a počítačov v čoraz mladšom veku bráni rozvoju životne dôležitých zručností.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Najnovšia štúdia ukázala, že deti mladšie ako tri roky, ktoré trávia veľa času sledovaním televízie či do tabletu, majú spomalený vývoj emocionálnej inteligencie. Prieskum dokázal, že aby mohli deti rozvíjať svoje emócie, musia tráviť viac času so svojimi rovesníkmi. Naučia sa tak podeliť o veci a efektívne komunikovať. Píše The Sun.

Rozmach vlastníctva smartfónov, tabletov a počítačov v čoraz mladšom veku bráni rozvoju životne dôležitých zručností. Toto varovanie vydala doktorka Amanda Gummer, zakladateľka organizácie Fundamentally Children.

Hovorí, že dnešná generácia detí je nadmerne chránená rodičmi, ktorí ich nepodporujú v tom, aby prevzali zodpovednosť za svoje vlastné šťastie a blaho.

"V čoraz prepojenejšom svete by bolo pekné myslieť si, že deti sú dnes viac emocionálnejšie, inteligentnejšie, empatickejšie a sebavedomejšie ako predchádzajúce generácie. Existuje však rastúca obava, že zvyšovanie vzdialenej komunikácie bráni emocionálnemu rozvoju detí a tie dnes ťažšie chápu a zvládajú svoje emócie," povedala doktorka Gummer.

"Medziľudské vzťahy zohrávajú obrovskú úlohu pri rozvíjaní emočných zručností a je tu znepokojujúci trend, že deti trávia čoraz menej času spoločenskými aktivitami a viac času osamote," dodala.

Podľa Gummerovej došlo za posledných desať rokov k masívnemu nárastu využívania smart techniky, a to čoraz v mladšom veku. Súvisí to s tým, že dnešná generácia malých detí dostane od rodičov všetko a taký tablet alebo smartfón dostanú do rúk preto, aby sa upokojili. Potreby a správanie sa detí ide na úkor ostatných členov rodiny.

"Takéto deti môžu byť náchylnejšie na vnímanie negatívnych udalostí (keď nedostanú to,čo chcú), a to môže mať negatívny vplyv aj na mechanizmy zvládania a dlhodobé duševné zdravie," tvrdí lekárka.

10 znakov emočnej inteligencie dieťaťa

1. Dieťa dokáže pomenovať svoje emócie
2. Dieťa si uvedomuje, že spôsob, akým koná, má vplyv na to, ako sa cítia ostatní
3. Dieťa dokáže pomenovať emócie ostatných
4. Staršie dieťa dokáže naznačiť, prečo sa cíti tak, ako sa cíti
5. Dieťa dokáže rozpoznať a pochopiť pocity iných
6. Zahrá si hru, ktorá zahŕňa rozprávanie o pocitoch
7. Má pocity zmätenosti o svojich pocitoch, ale chce o nich diskutovať
8. Prejavuje akty láskavosti voči iným, najmä tým, ktorá to potrebujú
9. Vie sa presadiť v skupine priateľov
10. Zvyčajne je schopné dostať od ľudí, čo chcú

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy