21. 08. 2017 15:22 | VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Ak vám bol partner neverný, urobí to znova

Sklony k nevere sú riadené amygdalou, časťou mozgu, ktorá riadi emócie.

nevera
nevera Foto: Shutterstock.com

Ako sa hovorí: podviedol raz, urobí to znova. Zdá sa, že to nie je len mýtus. Toto tvrdenie teraz podporila aj samotná veda. Podľa zistení v novej štúdii, človek, ktorý podvedie vo vzťahu, bude neverný aj v ďalšom vzťahu.

Neverný človek zneužíva mozog a jeho negatívne emócie spojené s klamstvom. Tvrdia odborníci v štúdii publikovanej v magazíne Nature Neuroscience.

Ak sa aj človek cíti vinný preto, lebo raz podviedol, je málo pravdepodobné, že bude mať pri ďalšej nevere výčitky svedomia.

"To, čo naznačuje naša aj iné štúdie, je, že v podvádzaní nám bráni emocionálna reakcia a ak ju prekonáme, začne sa proces adaptácie. To nám umožňuje podvádzať znovu," povedal spoluautor štúdie Neil Garrett pre Elite Daily.

"Aj chronickým neverníkom sa určite stalo, že sa najskôr cítili vinní, ale čím viac podvádzali, tým rýchlejšie sa prispôsobili a už sa pri tom ani necítia previnilo," dodal.

Sklony k nevere sú riadené amygdalou, časťou mozgu, ktorá riadi emócie. Je v časti mozgu spojenou s reakciami ako strach. Kontroluje to, ako reagujeme na určité udalosti, ktoré nás vyvolajú emócie.

Neil a jeho tím prišli k tomuto záveru po tom, ako u účastníkov prieskumu testovali schopnosť klamať.

Ľudia, ktorých partneri podviedli, majú dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že budú podvední opäť. Zhoršuje sa u nich aj podozrievanie z nevery. U ďalšieho partnera je štyrikrát viac pravdepodobné, že ho budú podozrievať z podvádzani bez ohľadu na to, či bol alebo nebol neverný.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy