29. 09. 2017 13:09 | BRATISLAVA/Teleráno

Môže nás nafukovať aj z čistej vody? Bukovský má jednoznačné vysvetlenie

V Teleráne prezradil aj to, či môžeme deťom pridávať do príkrmov čisté žĺtko.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Olena Zaskochenko/shutterstock.com

Bezprostredne po tom, ako Igor Bukovský v Teleráne predstavil svoju novú knihu o problémoch s nafukovaním, ste nás zasypali niekoľkými otázkami, ktoré sa týkajú tohto zdravotného problému.

Vašim odpovediam sa venuje v pravidelnej rubrike Počul(a) som, že.... Tentoraz chcela jedna diváčka počuť odbornú odpoveď na to, či sa môžeme nafúknuť aj z čistej vody. Odpoveď od lekára je jednoznačná.

"Nemôže vás nafúknuť z vody, ale voda môže spôsobiť nafúknutie. A to je veľký rozdiel. Mám klientov, ktorí sa ráno napijú a potom tvrdia, že aj tá voda ich nafúkla. Nie je to pravda. Nafúkne vás to, čo máte v hrubom čreve od večera. V noci vaše baktérie spracovávajú to, čo ste zjedli. A to jedlo možno obsahuje FOPMAP-ové sacharidy a tie podporujú tvorbu plynov," povedal.

A preto neodporúča ráno po zobudení piť studenú alebo teplú vodu. Odôvodnil to tým, že po tomto sa rozpohybuje žalúdok, vrátane hrubého čreva  a vznikne gastokolický reflex. "Keď sa začne hýbať hrubé črevo, všetky plyny sa začnú posúvať a vzniká spomínaný pocit nafúknutia. Ak sa vám to stáva, zamyslite sa nad tým, čo ste jedli, resp. čo ste jedli dve alebo tri hodiny počas večera," vysvetlil Bukovský.

Surové žĺtko a deti

Druhá otázka sa týkala malých detí a príkrmov. Jedna mamička sa pýtala: Je pravda, že sa môže pridať deťom surové žĺtko do príkrmov a salmonela je koncetrovaná iba v bielku? 

Rozbité slepačie vajce
Rozbité slepačie vajce Foto: Internet
 

Bukovského odpoveď znie - v žiadnom prípade! Tvrdí, že ľudia by vôbec nemali konzumovať surové vajíčka, vrátane detí. "Podľa oficiálnych údajov amerického úradu na kontrolu liečiv, ak je vo vajíčku salmonela, je infikované celé vajíčko. Navyše, vyššia koncentrácia salmonel je práve v žĺtku," dodal.

Odpoveď na otázku, či sa môže brezový cukor nahradiť bielym rafinovaným a či je vhodný aj pre deti, si pozrite na videu.

 

Počuli ste už o látkach, ktoré majú podľa internetu zázračné liečivé účinky? Je to naozaj tak? Otázky posielajte na adresu poculsom@markiza.sk a MUDr. Igor Bukovský vám odpovie. Zaujímavé otázky odmeníme.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy