26. 10. 2017 07:26 | BRATISLAV/Teleráno

Učiť či neučiť sa s dieťaťom doma? Odpoveď psychologičky vás prekvapí

Rodič pri učení nemá byť prísnym dozorcom, ale vzorom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Oksana Kuzmina/shutterstock.com

Podľa prieskumu sedí nad knihami s prvákmi a druhákmi vyše polovica rodičov päť a viac hodín týždenne. Siedmakom rovnako veľa času venuje len štvrtina rodičov. Starší žiaci sa učia s rodičmi skôr už len na mesačne báze.

Pomoc pri príprave do školy je hlavne u malých detí prospešná, ba priam nevyhnutná. Rodičia sú pre deti prirodzenými vzormi.

To najdôležitejšie, čo pre ne môžeme urobiť, je pomáhať im nájsť vnútornú motiváciu a ochotu k učeniu a trénovaniu.

Dieťa sa vo vlastnej izbe lepšie sústredí na svoj výkon bez toho, aby ho niečo rozptyľovalo.

Deťom by sme mali pomáhať hľadať zmysel aj vo veciach, ktoré sa im prioritne nepáčia alebo sa ich boja. Takto vedené dieťa je samostatnejšie, sebavedomejšie a odvážnejšie. Rodič pri učení nemá byť „prísnym dozorcom".

Dieťa sa nemá trestať, keď sa mu pri písaní úloh nedarí, má byť oporou a motiváciou, aby ho nezdary nakopli k dosahovaniu lepších výkonov.

Okrem spoločného učenia je dôležité i domáce prostredie a vlastná izba, v ktorej sa dieťa môže sústrediť na školské povinnosti. Dieťa sa vo vlastnej izbe lepšie sústredí na svoj výkon bez toho, aby ho niečo rozptyľovalo.

Psychologička Silvia Dančiaková tvrdí, že deti by nemali dostávať domáce úlohy domov. Odôvodňuje to tým, že je to tá istá situácia, ako keby si rodičia nosili domov prácu. "Keď mám prácu, tak pracujem tam, kde mám. Keď učiť, tak v škole," vysvetlila.

Matka a dieťa čítajú knihu
Matka a dieťa čítajú knihu Foto: Shutterstock.com
 

Učenie je pre deti prirodzené, ale nehovoríme, že sa učia.Všetky veci sa učia od nás - to čo robí rodič, tak to robí aj dieťa. "Ak chcem, aby čítalo, tak budem čítať. Nebudem ho však k tomu nútiť. Neznamená to, že bude hneď čítať. Ukazujem mu však vzor," odporúča detská psychologička.

A čo má robiť rodič, ak dostane dieťa domácu úlohu? Má sa s ním učiť? Jej jednoznačné odporúčanie nájdete vo videu.

 

 


VIAC Z My ženy