07. 12. 2017 13:18 | KODAŇ/pg

Nová štúdia: Užívanie antikoncepcie zvyšuje u žien riziko výskytu rakoviny prsníka

K zhotoveniu štúdie expertom pomohol unikátny zdravotný register v Dánsku, kde musia byť zo zákona zaznamenané všetky lieky na predpis.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

V novej štúdii publikovanej v New England Journal of Medicine profesor Ojvind Lidegaard s tímom z Kodanskej univerzity zistil, že ženám užívajúcim antikoncepciu hrozí o dvadsať percent vyššie riziko rakoviny prsníka.

K zhotoveniu štúdie expertom pomohol unikátny zdravotný register v Dánsku, kde musia byť zo zákona zaznamenané všetky lieky na predpis, ktoré daný človek užíva. Tieto informácie potom spárovali s registrom rakovín, aby zistili akúkoľvek spojitosť s rakovinou prsníka a antikoncepciou. Posvietili si pritom na všetky druhy, vrátane tabletiek, vaginálnych krúžkov, náplastí, injekcií či tabletiek po. Najvyšší risk zaznamenali u žien užívajúcich núdzovú antikoncepciu s látkou levonorgestrel.

Ukázalo sa, že riziko rakoviny u žien užívajúcich antikoncepciu menej ako rok stúpol o deväť percent, u tých viac ako desať rokov o 38 percent. Lidegaard upozornil, že lekári by mali zvažovať riziká a výhody pri predpisovaní liekov ženám - špeciálny tým, u ktorých sa v rodine v minulosti ochorenie vyskytlo.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy