19. 12. 2017 13:32 | HARRISBURG/pg

Krutý osud tehotnej tínedžerky. S nevyliečiteľným nádorom na mozgu verí na zázrak

Lekári jej dávajú iba pár mesiacov života.

Dana je v siedmom mesiaci tehotenstva.
Dana je v siedmom mesiaci tehotenstva. Foto: Facebook/RebeccaBickingPhotography

Iba 17-ročnej Američanke z Pennsylvánie Dane Scatton lekári začiatkom decembra diagnostikovali extrémne zriedkavý a navyše neoperovateľný druh nádoru na mozgu. Podľa ich vyjadrení jej ostáva iba niekoľko mesiacov života. V ohrození sú však dva ľudské životy, keďže tínedžerka je v siedmom mesiaci tehotenstva.

Zrádzala ju reč aj nohy

Ako povedala pre Mail Online, s lekármi stále diskutujú o najlepšom prístupe, ktorý by dokázal pomôcť jej, no najmä zachrániť život dieťatka, čo by ona sama považovala za vianočný zázrak. Komplikácie podľa Dany nastali koncom novembra.

Vtedy začala mať problémy s rozprávaním, neskôr ju začali zrádzať aj nohy. Najprv si myslela, že ide o príznaky tehotenstva alebo stresu zo školy. Po dvoch týždňoch sa o tom však počas vyšetrenia zmienila svojmu gynekológovi. Ten ju poslal na magnetickú rezonanciu a CT vyšetrenie, ktoré nádor odhalili. 

S priateľom veria na vianočný zázrak.
S priateľom veria na vianočný zázrak. Foto: Facebook/RebeccaBickingPhotography
 

Šance na prežitie sú mizivé

Lekári na ňu teraz naliehajú, aby dieťa porodila predčasne. Chceli by, aby cisársky rez podstúpila do troch týždňov. Hneď potom by totiž mohla začať s rádioterapiou, vďaka čomu by mohla žiť dlhšie o šesť mesiacov ako bez liečenia. Zároveň by sa znížilo riziko komplikácií u bábätka. „Už si nedokážem sama ani obliecť nohavice bez toho, aby som nespadla. Nezamýšľam sa však nad prognózami lekárov, očakávam zázrak," uviedla.

Choroba, ktorou Dana trpí, postihuje približne 300 detí ročne, pričom väčšinou ide o pacientov mladších ako desať rokov. Jej prípad je preto o to vzácnejší. Šance na prežitie sú však menej ako jednopercentné a 90 percent pacientov zomrie do 18 mesiacov od zistenia diagnózy.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy